Sosyal Yardımlar

1.660 TL’ye kadar ödeniyor! Ayın Ortasında Hesabınızda Olacak..!

On binlerce vatandaşın hesabına ayın ortası gibi aktarılacak. Hükümet tarafından binlerce insana destek ödemesi yapılmaktadır. Yeni senenin gelmesinin ardından destek ödemelerinin yapılacağı tarih yoğun olarak araştırılmaktadır. Evde bakım maaşlarının Ocak ayı ödeme tarihi, insanlar tarafından merak içinde sorgulanmaya başladı. Sorgulamada e-Devlet veya SMS ile rahatlıkla yapılmaktadır.

Asgari ücretin yükselmesiyle evde bakım maaşlarında da artma oldu. Evde bakım parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca bakıma muhtaç engelli olanlar ve yaşlıların aileleri tarafından en iyi biçimde bakılması için her ay belli tarihler arasında hesaplara ödenmektedir. Maaşlar ayın ortasından itibaren il il hesaplara Bakanlık tarafından yatırılıyor.

2021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2020 senesinde Temmuz-Aralık süreci için evde bakım yardımı aylık 1.544,61 liraya çıkmıştı. 2021 senesinin Ocak ayı itibariyle yaşlılık maaş ödemeleri zamlı olarak hesaplara yatacak. Evde bakım paraları da 1.544,61 TL den 1.658,19 TL ye çıktı.

Evde Bakım Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Evde Bakım paranızın hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üstünden sorgulama yapabilirsiniz. Kimliğinizde bulunan TC numaranızla e-Devlet giriş yapılmasının akabinde arama çubuğu kısmına “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri ” şeklinde yazılması ile birlikte tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada maaş ödemesi ile alakalı ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

SMS İle Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile maaşlarını almakta olanlar, cep telefonu mesaj bölümüne BAKIYE yazarak, 4747’e SMS atmak suretiyle sorgulayabilirler.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Evde bakım yardımı için maaş alabilmek için aşağıdaki 3 koşulun bulunması gerekmektedir:

1) Gelir durumlarının uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık durumu,

3) Bakıma muhtaç kişinin ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu. Bakım parası alabilmek için ev halkının bütün net geliri toplanarak ev halkı sayısına bölünmektedir. Buna engelli olan birey de dahil ediliyor. Evde bakım maaşı alabilmek için engelli bireyin ikametgahının olduğu yerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne?

Evde bakım maaşı gerekli belgelerle hastalığı kanıtlanmış hasta kişilere bakan insanlara devlet tarafınca sunulan hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğunu gerekli belgelerle kanıtlanmış olan hastalara bakan insanlara verilmektedir.

Miktarı bir aylık net asgari ücret miktarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engelli kişilerin bakımını üstlenen aile bireylerine verilen paraya evde bakım maaşı denmektedir.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu