Haberler

100 Milyon Dolar Sahte Para Piyasaya Sürüldü..! Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Özellikle esnaf vatandaşların korkulu rüyası olan sahte paralar Türkiye’de tekrar piyasaya sürülmüş durumda.

Özellikle esnaf vatandaşların korkulu rüyası olan sahte paralar Türkiye’de tekrar piyasaya sürülmüş durumda. Kuyumcuları hedef alan sahte dolar kalpazanlarının yaptığı paralar, para sayma makinelerinden de rahatlıkla geçebiliyor. Peki ne yapmak lazım? Sahte para nasıl anlaşılır? Yöntemleri nelerdir? Haberimizde inceliyoruz…

Son günlerde piyasaya sahte dolar süren kalpazanlar, özellikle kuyumcu esnafının kabusu oldu. Kalpazanların yaptığı sahte dolarlar güncellenmeyen para sayma makinelerinden de geçebiliyor. Para sayma makinelerinin yeni güncel versiyona yükseltilmesini gerektiğini ileten uzmanlar, sahte paraların bant yapıştırma yöntemi ile tespit edileceğini de belirtiyor.

Kuzey Irak bölgesinden Türkiye’ye, ardından da Almanya’ya sürülen sahte dolarlar, özellikle esnaf vatandaşlara korku dolu anlar yaşatıyor. Eski versiyonda kalmış para sayma makinelerinde de rahatlıkla geçebilen sahte paraları tespit edebilmenin tek bir yöntemi bulunuyor: bant yapıştırmak. Uzmanlar piyasaya sürülen milyonlarca doların olabileceğine dikkat çekerken, esnafları sahte paralar konusunda da uyarıyor.

sahte-paralar-piyasada-dolasiyor
sahte-paralar-piyasada-dolasiyor

Sahte paraların piyasaya çıktığı ilk günden itibaren, ülkenin farklı noktalarından mesaj geldiğini ileten Almanya TR Kuyumcular Plarformu Başkanı, “Biz yaşanan bu durumu sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edenlere duyurduk. Türkiye’nin birçok ilinden sahte para ihbarları alıyoruz. Sahte 50 dolar, 50 avro, 50 Türk Lirası piyasada dolaşıyor. Makineler ise bu paraları henüz ayırt edemiyor. Biz arkadaşlarımıza uyarımızı yaptık” ifadelerini kullandı.

“Sahte paraları, para sayma makineleri ayırt edemiyor, şu an en iyi tespit yöntemi bant yapıştırmak”

Şu an piyasada bulunan ve esnafların aktif olarak kullandığı para sayma makinelerine yeni yazılımı yüklemeden, bu sahte paraları bulması çok güç. Bu konuyla ilgili konuşan para sayma makinesi üreticisi Duran Kılınç, “Şu an piyasada iki ayrı sahte para bulunuyor. Bunlardan bir tanesi çift yönlü, bir yüzü geçiyor, diğer yüzü ayırt edilebiliyor. Ancak diğer sahte paraların iki yüzü de makine tarafından ayırt edilemiyor. Özellikle kuyumcu ve diğer esnaf arkadaşlarım kağıdın üzerine para yapıştırarak ayırt etme işlemi yapsınlar” açıklamasında bulundu.

sahte dolar
sahte dolar

100 milyon dolar sahte para olduğu düşünülüyor!”

Piyasada eski tip para sayma makinelerinin kesinlikle güncellenmesini ileten Kılınç, “Bu, piyasaya yeni sürülmüş sahte paralar için özel bir yazılım çıkarttık. Eğer bu yazılım makinelere yüklenmezse, paraların sahte olduğu ayırt edilemez. Bütün esnaf arkadaşlar özellikle bu günlerde çok dikkatli olsun. Şu an piyasada en az 100 milyon dolar sahte para olduğu düşünülüyor” dedi.

Sahte parayı anlamanın yolları

Piyasada dolaşan sahte dolarları anlamanın en garantili yolu bant işlemini uygulamak olacaktır.

Sahte paraların anlaşılması için şu yöntem kullanılmaktadır:

  • Bant kullanılarak sahte para ayrımı yapılabilir.
  • Kağıdın üzerine bant yapıştırın.
  • Gerçek para kağıda yapışmayacak ve kaldırdığınızda banttan ayrı bir şekilde gelecektir.
  • Sahte para ise banda yapışarak, bant ile beraber gelecektir.

İşte bu yöntem ile sahte para ayrımı yapılabilir. Eski yazılımlı para sayma makinelerinin de sahte paraları anlamaması üzerine bu yöntemi uygulamak, esnaflar için hayati derecede önemli.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu