Haberler

4D’li taşeronlara müjdeli haber! Yüzde 17,5 zam ve 3 bin 646 lira tediye ödemesi

Son dakika: 4D'li taşeron işçi maaş zammı belli oldu mu? 2021 taşeron maaş zammı yüzdelik dilim düzenlemesi son gelişmeler....

4D’li taşeron işçi maaş zammı belli oldu mu? 2021 taşeron maaş zammı yüzdelik dilim düzenlemesi son gelişmeler yakından takip ediliyor. Altışar aylık dönemler için yüzde 4 uygulanan zam oranının artmasını talep eden taşeron işçiler, yüzdelik dilim düzenlemesi hakkında son gelişmeler yakından takip ediliyor. 2021 yılına girdiğimiz günlerde maaş hakkında gelişmeler merak ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaların detaylarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte, 4D’li taşeron işçi maaş zammı belli oldu mu? 2021 taşeron maaş zammı yüzdelik dilim düzenlemesi son gelişmeler.

TAŞERON İŞÇİ MAAŞ ZAMMI SON DURUM

Her altı aylık dönemde yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin maaşları bazı dönemlerde asgari ücretin de altında kalmıştı. Bu gelişmelerin ardından düzenlemeye gidildi ve en düşük taşeron işçi maaşının asgari ücretle eşitlenmesi sağlanmıştı. Taşeron işçilerin yeni zam oranı ile ilgili beklentileri sürüyor. Haberimizde derlediğimiz son gelişmelere göre taşeron işçilerin maaşlarında yüzde 17 oranında bir zam ön görülüyor.

HAK-İŞ’TEN AÇIKLAMA

Hak-İş’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bakan Selçuk ile 696 ile kadroya geçen üyelerimizin 1 Temmuz’da başlayan TİS süreçleri ile 1 Kasım’da kamuda başlayacak olan TİS süreçleri konusu başta olmak üzere çalışma hayatının diğer gündemlerine ilişkin verimli bir toplantı gerçekleştirdi.”

ÇSHB’NİN TAŞERON DOSYASI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılacak toplu sözleşme kapsamında taşeron işçilerin kesin çözülecek olan başlıkları arasında maaş zammı yer alıyor. Bakanlığın yüzde 10 ile yüzde 17.5 arasında bir oranda zam teklif edebileceği basında yer aldı.

MASADA YER ALAN MAAŞ ORANLARI

Türk-İş Sendikası’nın teklifi: Geçtiğimiz dönemlerde sağlanan yüzde 4’lük oranların ardından sendikanın çok yüksek banttan bir zam oranı talep etmesi bekleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın teklifi: AÇSBH’nin taşeron işçi maaş zam oranlarına ilişkin talebinde 2020 asgari ücret zam oranı, 2020 enflasyon oranı ve 2021 enflasyon hedeflerine göre bir oran sunması öngörülüyor.

TEDİYE ÖDEMELERİ TAMAMLANDI

2020 yılına ilişkin tediyelerin ilk ödemeleri 31 Ocak’ta, ikinci ödemleri 22 Mayıs’ta, üçüncü ödemeleri 27 Temmuz ve dördüncü son ödemeleri 14 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi.

TEDİYE ÖDEMELERİ NE KADAR?

Yıllık 52 günlük ikramiye ödemeleri 4 taksit halinde gerçekleştiriliyor. 13 günlük ödemenin hesaplanması için işçilerin almış olduğu brüt ücret üzerinden hesaplama gerçekleştiriliyor. Bu ücretlerden damga vergisi, SGK prim ve gelir vergisi kesintileri yapılacak. Asgari ücretle çalışan bir işçi için 52 günlük ikramiye net tutarı 3646 TL olarak hesaplanmaktadır.

İkramiyeden SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. Yılın ilk yarısında 26 günlük tutar ödenirken, ikinci yarısında da Cumhurbaşkanı kararıyla bir 26 günlük tutar daha ödeniyor. Kalan 13 günlük ikramiye, Cumhurbaşkanı kararına göre belirlenen tarihte ödeniyor.

İLAVE TEDİYE NEDİR?

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

KİMLER TEDİYE ÖDEMESİ ALABİLİR?

52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye verilmiyor. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

  • * Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,
  • * Kamu iktisadi teşekkülleri,
  • * Genel ve katma bütçeli kurumlar,
  • * Özel bütçeli idareler,
  • * Belediye ve özel idareler “hizmet akdi” ile çalışan işçiler.

Kaynak: A Haber

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu