HaberlerSosyal Yardımlar

5.250 TL maddi yardım alamadım diye üzülmeyin! Bir ihtimal daha var..!

Başvuranın hesabına yatacak! Son gün belli oldu! 5.250 lira ödeme son başvuru tarihini kaçırmayın

Milyonlarca kişiye ödenecek olan 5 bin 250 lira maddi yardımın son başvuru tarihi ve hesaplara yatacağı tarih netleşti. Covid-19 salgınından dolayı esnafların zor günler geçirmesi, kiralarının ödeyememesi salgın döneminde unutulan esnaf sonunda hatırlandı. Bu müjdeli haberi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının basın açıklamasında duyurmuştu.

Bu karşılıksız hibe esnafa ne kadar destek sağlayacağı ise merak konusu oldu. Esnafa 3 ay boyunca bin lira hibe olarak gelir kaybı desteği ve kira desteği olarak ise 750 lira kira desteklerinin yapılacağını belirtmişti.

Öncelikle, büyük şehirler de iş yeri kira fiyatları en düşük 15-25 m2 alana sahip bir iş yerinin kira gideri en düşük iki bin liradan başlamakta. Kırsal kesimler de ise bu rakam bin 250 veya bin 500 lira olarak gözükmekte. Bu desteklerin esnafa ne kadar faydalı olacağı ise hala merak konusu olmaya devam ediyor.

Pandemi salgınından dolayı 3 ay boyunca gelir kaybı ve kira desteği ile toplam esnafa 5 bin 250 lira destek ödemeleri gerçekleşecek.

Bu hibe maddi yardımlardan faydalanmak isteyen esnaflarımız ise başvuru tarihi 8 Ocak itibari ile başladı. Peki son başvuru tarihi ne zaman?

Esnafa yapılacak kira yardımı ve gelir kaybı desteği başvuru şartları neler?

Bu başvuruları E-devlet sitesi üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurular 8 Ocak itibari ile son buldu. Milyonlarca esnafa can suyu olacak bu maddi yardımları kaçırmayın.

Yapılan başvuruları takip etmek için bu linke tıklayabilirsiniz. Esnafa kira desteği başvuru sonucu öğren

Yardım tutarı ne kadar?

Esnaflara kira yardımında büyükşehirler de olanlar için 750 lira olarak belirlenmiş olup, kırsal kesimler de yer alan esnaf kira desteği olarak 500 lira destek sağlanacak. Buna göre 3 aylık kira desteği olarak 2 bin 250 lira kira desteğini büyükşehirler de olan esnaflar faydalanacak. Ayrıca gelir kaybına uğrayan esnaflar için ise 3 ay boyunca bin lira hibe destekte bulunulacak.

Kira yardımı hibe desteği başvurusu nasıl yapılır?

Kira yardımı ve gelir kaybına siz hala başvurmadıysanız nasıl başvurulacağını bilmiyorsanız bu haberimizde sizlere en kolay ve en basit şekilde ileteceğiz. E-devlet Turkiye.gov.tr adresine girerek Ticaret bakanlığı profiline giderek, Esnafa kira desteği linkine tıklayarak gerekli alanları doldurarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Başvuru sürecinin dolmasından dolayı başvurmak için geç kaldıysanız eğer, Cumhurbaşkanlığı CİMER’e yazarak bir şans isteyebilirsiniz. CİMER sizlere bu konuda mutlaka geri dönüş sağlayacaktır.

Kimler faydalanabilecek?

Tebliğle, destek programından yararlanma koşulları da belirlendi. Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık’tan önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

Destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları başvuru tarihinden önce Bakanlık internet sitesinden duyurulacak, ayrıca yazılı duyuru yapılmayacak. Bakanlıkça yapılan duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamayacak.

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanabilecek.

Destek başvurusunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı birden fazla iş yeri bulunması halinde, başvuruda bulunanlar bir iş yeri için kira desteğinden faydalanabilecek.

Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak devam etmesi gerekecek. Destek başvurusu yapanın faal olmadığının anlaşılması durumunda bu kişilere ödeme yapılmayacak.

Başvuruları nasıl ve ne zaman yapılacak?

Bakanlık, destek programının uygulanmasına ilişkin başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan kurum ve kuruluşlar ile bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek.

Destek başvuruları 8 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edecek. Kira desteği ve hibe başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak.

Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacak. Başvuruda bulunan tarafından başvuru ve eki taahhütname, elektronik ortamda onaylanacak.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu