Eğitim

ALES, YKS, KPSS, DGS, ve sınavları ne zaman yapılacak? ÖSYM 2021 yeni sınav takvimi açıklandı mı?

2021 ÖSYM Yeni Sınav Takvimi Açıklandı Mı? YKS, DGS, KPSS ve ALES Sınavları Ne Zaman Yapılacak? ÖSYM tarafından yapılan 2021 yılına ait yapılacak olan merkezi sınavların tarihleri birçok kişi tarafından merak konusu oldu.

İçinde bulunmuş olduğumuz pandemi zamanı ile birlikte yüz yüze yapılacak olan yazılı sınavların ertelenmesinden sonra gözler, önümüzdeki yıl düzenlenecek olan kamu personeli, üniversiteye giriş, dikey geçiş ve akademik personel alımları sınavlarına çevrildi. Peki ya herkesin merak içinde olduğu YKS, KPSS, DGS ve ALES sınavları ne zaman yapılacak? İşte sınav takvimine dair detaylar…

Ülkemizde bulunan milyonlarca sınav adayının gelecekleri için bunca zaman hazırlıklarını yapmış olduğu yeni sınav tarihleri 2021 yılına az bir zaman kala sorgulanmaya başlandı. Ülkemizde en fazla kişinin katılım göstermiş olduğu KPSS sınavı ortaöğretim, ön lisans ve lisans şeklinde olmak üzere toplam üç çeşit biçim de gerçekleştirilmektedir. Eğitim hayatlarını yükseköğretim kurumlarında devam ettirmek isteyen lise mezunu kişiler ise üç oturumda yapılan YKS sınavına katılım gerçekleştirmekte. 2 yıllık ön lisans mezunu olan kişiler ise Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek eğitim hayatlarını 4 yıla tamamlamak istiyor.

Pandemi şartlarından dolayı geçtiğimiz günlerde düzenlenecek ALES sınavları da ertelenmişti. Peki, 2021 yılı YKS, KPSS DGS ve ALES  yeni sınav tarihleri açıklandı mı? İşte yeni yılda düzenlenecek sınavlar:

YKS KPSS, DGS ve ALES Sınavları Ne Zaman?

ÖSYM Kurumu tarafından 2021 yılında yapılacak olan YKS, KPSS, DGS ve ALES sınav tarihleri bir kesinlik kazanmadı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi vasıtasıyla yapılacak olan yeni sınavların tarihlerinin ilerleyen günlerde belirlenmesi bekleniyor. Merkezi sınav tarihlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmazsa düzenlenen sınavlar her yıl benzer tarihlerde yapılıyor. İşte 2020 yılında gerçekleştirilen merkezi sınavların tarihleri;

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT sınavını 27 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirirken 2. oturum olan AYT sınavını ve 3. oturum TYT sınavı 28 Haziran tarihinde gerçekleştirildi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Lisans sınavı Alan Bilgisi sınavları 12-13 Eylül 2020 tarihinde yapılmakla birlikte, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavı ise 20 Eylül 2020’de gerçekleştirildi.

KPSS ortaöğretim ve önlisans sınavları 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmeyecek. 2 yıllık üniversite mezunu kişiler ile lise mezunu kişilerin katılım göstereceği kamu personeli seçme sınavları 2 yılda bir yapılıyor.

Üniversitelerin önlisans bölümlerinden mezun olan kişiler 2 yıllık eğitim hayatlarını 4 yıla tamamlamak için DGS sınavına giriyor. 2020 yılında Dikey Geçiş Sınav 9 Ağustos 2020 tarihinde düzenlendi.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bir yıl içerisinde  İlkbahar mevsinin de 1, Sonbahar mevsiminde 2 kere olmak üzere toplamda üç kez gerçekleştiriliyor. 2020 yılında gerçekleştirilmesi beklenen ALES/2 sınavı Covid-19 sebebiyle ertelendi ve yeni sınav tarihleri henüz açıklanmadı.

Yks Sınavı Nasıl Düzenleniyor?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 3 oturum şeklinde düzenleniyor. Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavında adaylara 160 soru yöneltilirken bu soruların cevaplanması için onlara 180 dakika süre verilecek. Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı ise 120 soru üzerinden değerlendirilirken bu soruların çözümü için 165 dakika verilecek. Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) için öğrencilere 80 soru yöneltilecek ve 120 dakika süre verilecek.

Kpss Lisans Sınavı Nasıl Düzenleniyor?

Kamu Personeli Seçme Lisans sınavında kişilere Genel Kültür kısmından 60 soru, Genel Yetenek bölümünden de 60 soru olmak üzere toplamda 120 soru soruluyor. Bu soruların çözümü için ise 130 dakika süre veriliyor. Genel Yetenek dersinde Türkçe (30), Matematik (30), Genel Yetenek testinde ise Tarih (25), Coğrafya  (18), Vatandaşlık (9), ve güncel bilgilerden (6) soru yöneltiliyor.

Dgs Sınavı Nasıl Düzenleniyor?

Dikey Geçiş Sınavı, sözel ve sayısal olmak üzere iki farklı kısım içeriyor. Öğrenciler sözel bölümden 60 soru ve sayısal bölümden 60 soru cevaplıyor. Toplam 120 sorunun çözümü için kişilere 150 dakika süre tanınıyor.

Ales Sınavı Nasıl Düzenleniyor?

Yükseköğretim Kurumlarına bağlı üniversitelerde akademik personel ve lisansüstü eğitim almak isteyen adayların katılacağı ALES sınavında 50 sayısal ve 50 sözel soru olmak üzere toplam 100 soru sorulmaktadır. 150 dakika süren sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren 5 sene süreyle geçerliliğini sürdürmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu