HaberlerKurumlarPersonel

Bekçilik Sınavında Son Dakika Ertelendi..! Çarşı ve Mahalle Bekçilik Sınavı Ne Zaman? 2021 Bekçilik Maaşı Ne Kadar?

Binlerce bekçi adayının merakla beklediği sınav tarihleri nihayet açıklanmıştı fakat açıklanmasının ardından sınav tarihleri değişti. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruya göre sınav tarihleri değişti. Peki bekçilik sınavı ne zaman?

Binlerce bekçi adayının merakla beklediği sınav tarihleri nihayet açıklanmıştı fakat açıklanmasının ardından sınav tarihleri değişti. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruya göre sınav tarihleri değişti. Peki bekçilik sınavı ne zaman? Bekçilik sınavına giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? Bekçilik sınavı nasıl yapılacak? Bekçi alımında yaş sınırı nedir? İşte bekçilik ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz haberimiz…

Bekçilik Sınavı Ne Zaman?

Polis Akademisi tarafından resmi sitede yayınlanan açıklama;

“16 Ocak 2021 Cumartesi günü yapılacak olan 2020/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı, koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesi amacıyla alınan tedbirler doğrultusunda hafta sonu uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamalarının devam etmesi nedeniyle 20 Ocak 2021 Çarşamba günü, saat 14.00’te gerçekleştirilecektir.”

Bekçilik Sınavına Giriş Belgesi Ne Zaman Yayınlanacak?

Adaylar, sınav giriş belgelerini 13 Ocak 2021 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr internet adresinden alabilecekler.

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılacak?

 • Sınavda çoktan seçmeli 5 (beş) seçenekli testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacaktır.
 • Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, kan şekeri ölçüm cihazı ve benzeri) hariç sınava gelirken yanlarında; çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla, depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, databank, sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not defteri vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneleri bulunan adaylar sınav binasına alınmayacaktır.
 • Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtraş bulunduracaklardır. Ayrıca adaylar sınava bandajı çıkarılmış şeffaf şişe içinde su getirebileceklerdir.
 • Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, geçerlik süresi devam eden pasaport veya sürücü belgesi) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
 • Adaylar, nüfus müdürlüklerince verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu geçici kimlik belgesi/ T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabilecektir.
 • Sınav soruları ve cevap anahtarları 22 Ocak 2021 tarihinde https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.
 • Sınav sonuç bilgileri 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacaktır.

Sınav konuları 2018 yılı ve öncesi müfredat programlarından oluşmaktadır.

Bekçilik Sınavının Değerlendirilmesi 

 • Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Her soru eşit puan ağırlığına sahiptir. Başarı puanı hesaplamasında;
[Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

Bekçi Alımı Yaş Sınırı Nedir?

Bekçi alımında yaş sınırı 31 olarak biliniyor. Bekçilik için başvuran kişi 18 yaş ya da sonrasında yaş düzeltmesi yaptırdı ise başvurular bir önceki başvuru şartları ile karşılaştırılacak. Bekçi alımı için 31 yaşından gün almamış ve 18 yaşını doldurmuş olmak şartı aranmaktadır. Yaşı için düzeltme yaptıranların bir önceki başvurudaki yaşı kabuk edilecek.

2021 Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi alımları durdurulmuş olsa da bekçiliğe talep oldukça fazla. En çok merak edilen konulardan biri ise bekçilerin ne kadar maaş aldığı yönünde. Pandemi sürecinde işsiz kalan birçok vatandaş, bekçi alımlarını araştırıyor. İşte 2021 yılına ait bekçi maaşları:

 • İlkokul mezunu bekçilerin maaşı 4618  TL,
 • Lise mezunu bekçilerin maaşı 4782 TL,
 • Ön lisans mezunu bekçilerin maaşı 4999 TL ,
 • Lisans mezunu bekçilerin maaşı ise 4999 TL olmuştur.

Maaşların yanı sıra bekçilerin aylık olarak aldığı ek ödemeler de bulunmaktadır. Bu kapsamda aile yardımı ve  çocuk yardımı olarak ek ödeme verilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu