Haberler

Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Ofisi’nden ‘e-İş’ projesi hayata geçiyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Ofisi'nden 'e-İş' projesi hayata geçiyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Ofisi koordinasyonunda “e-İŞ” adı altında özel ve ulus ekonomik birimlerin sayısallaşması yönünde bir proje geliştiriliyor.

Abone ol

Dünya’dan Mehmet Kaya’nın haberine kadar; projenin nihai hedefi geniş ayrıntılı bir kavramsallaştırma olarak belirlendi. Bu kapsamda sadece ekonomik aktörler-halk değil, özel sektörün de kendi aralarındaki iş süreçlerini elektronik ortamda yapmasına, bunların sayısallaştırılmış işlemlere dönüştürülmesine çalışılacak. Bir yönüyle Türkiye’nin kendi “sanayi 4.0” yaklaşımı olacak bir sonuca ulaşılmak isteniyor. Bu nihai niyet öncesinde kısa vadede halk hizmetleri ile iş ortamının yönetimsel işleyiş mekanizmalarının tıpatıp e-devlette olduğu gibi sayısallaştırılması ve online olarak yapılabilmesi için dağıtılmış adımlar atılacak.

‘e-meslek’ adımı

Kaynaklar, Türkiye’nin e-devlet ile başlayan meslek ve işlemlerin sayısallaşması, online hale getirilmesi sürecinde açıklanmış bir aşamaya gelindiğini vurguladılar. Yeni dönemde ise bu deneyimin idareli faaliyetlere yansıtılmasının istendiği kaydedildi. Kaynaklar, aslında aidat, gümrük vb. uygulamalar ilk önce olmak üzere meslek dünyasının halk ve hukuk ile olan işlemlerinde fazla sayıda işlemin online olarak yapılabildiğini hatırlattılar.

Bunların e-İŞ adı aşağıda toplanması, meslek ve işlemlerin süreçleri, hayata geçirilmesi bakımından yapılabilecek her türlü sayısallaştırmanın belirlenmesi, şimdiye kadar elde edilen deneyimler ışığında sayısallaştırma ve online hizmet sunmaya karşın yeni alanların açılması planlanıyor. Yapılacak ilk üçgenin taban olmayan kenarı sayısallaştırmanın yakın zamanda açıklanabileceği bildirildi.

Bu kapsamda ücret, gümrük ve bir takım sosyal güvenlik-genel sağlık durumu sigortası uygulamalarının uzun süredir kullanıldığını andıran kaynaklar kısa vadede yeni sayısal entegrasyon çalışmalarının hayata geçirileceğini vurguladılar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu