Haberler

Devlet desteği ile Batman’da açılan atölyelerde 500 kişi işe kavuştu

İŞKUR, Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Dicle Yeniden Yapılanma Ajansı’nın (DİKA) sağladığı imkanlarla desteklenen Batman’ın Kozluk ilçesinde birkaç yılda 4 dokuma atölyesi kuruldu. Daha önce hedeflemek için batı illerine gitmek zorunda kalanlar, kurulan dokuma atölyeleri doğru işe kavuştu.
Atölyelerde istihdam sayısı 500’e ulaştı. İlçede dokuma atölyesi kuran Olcay Koç, özendirme uygulaması dahilinde devletin cihaz, sigorta prim, enerji ve aidat indirimi gibi desteklerinden istifade etti. Büyük firmalarla çalıştıklarını ve günlük 6 bin parça mahsul diktiklerini açıklayan Koç, şöyle devam etti: “Hedefimiz atölyeyi büyütmek ve 300’den pozitif personel çalıştırmak. Imal kapasitemizi artırmak istiyoruz.”
Tekstil işçilerinden Metin Arıtürk de ilçede daha önce iş imkanlarının olmaması nedeniyle kastetmek için diğer illere gittiğini dile getirdi. Kozluk’ta tekstil sektörünün gelişmesiyle memleketinde çalışmaya başladığını anlatan Arıtürk, “Daha önce gurbette çalışıyorduk. Olanaklarımız kötüydü. Acilen memleketimizde çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. Tuba Bulat ise daha önce meslek imkanlarının kısıtlı olmasından nedeniyle sıkıntılar yaşadıklarını fakat son yıllarda tekstil atölyelerinin açılmasıyla egzersiz olanağı bulduklarını aktardı. Ailesinin yanında çalışmaktan ve memleketinde kalmaktan hoşnut olduğunu ifade eden Bulat, “Memleketimizde açılan atölyeler tamamen şu lahza memleketimde ailemle birlikte yaşıyorum. Devlete ve bu imkanı karşılayan meslek adamlarına teşekkürler.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu