Haberler

Doğalgaz, Elektrik ve Su faturalarınızda bu 18 yöntem ile yüzde 20 tasarruf sağlarsınız

Doğalgaz, Elektrik ve Su faturalarınızda sizler ile paylaşacağımız 18 yöntem ile yüzde 20 tasarruf sağlamanıza olanak sağlayacak.

Covid-19 pandemi salgını tüm dünyayı etkilediği gibi en çokta Türkiye’yi etkiledi. Yoksulluk ve açlık sınırının altında olan milyonlarca vatandaşımız var, kış mevsiminin gelmesi ile enerji faturaları cep yakmaya başladı. Sizler için araştırdığımız yöntemler ile enerji tasarrufunda faturalarınızda yüzde 20 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.

Listeyi incelerken hadi canım bunların etkisi olmaz düşüncesine asla kapılmayın. Sizler için paylaştığımız ipuçlarını tamamını yaptığınızda faturalarınızda ciddi oranda azalmayı göreceksiniz.

Haydi şimdi enerji tasarrufu için listemize göz atalım.

 1. Mümkün oldukça kullanmadığınız odaların ışıklarını açık bırakmayın. İşinizi görür görmez mutlaka kapatın.
 2. Eski ampulleri bilirsiniz, 80w-100w-120w enerji veren bu ampullerden kurtulmaya çalışın. Mümkün oldukça tasarruflu ampullere geçin. Bunlar 8w-15w-23w olarak enerji tüketirler.
 3. Teknolojik ürünler neredeyse herkesin evinde var, Tablet, laptop veya telefonlarınızı evde değil iş yerinde, misafirlikte şarj edebilirsiniz. Unutmayın bu teknolojik ürünler ciddi oranda enerji tüketmektedir.
 4. Buzdolabı, Çamaşır makinesi, Buzdolabı, TV, ütü, gibi elektrik elektronik alet seçimi yaparken enerji tasarrufu olmasına önem gösterin. Enerji tasarrufu A++ olmalı.
 5. En çok elektrik tüketen elektrikli aletlerin başında gelen saç kurutma makineleridir. Saç kurutma makinelerini dikkatli kullanımında sadece yüzde 10 üzerinde enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 6. Kullanmadığınız elektrikli aletlerinizin fişini mutlaka çekin.
 7. Kullandığınız çamaşır makinesi kaç kg ise doluncaya kadar çalıştırmayın. Hem zaman hem enerji tasarrufu sağlayacaktır.
 8. Yaptığınız yemekleri sıcak sıcak buzdolabına koymanız durumunda bunu soğutmak için daha fazla enerji tüketecektir. Yemeklerin bir süre dışarıda soğumasını bekleyebilirsiniz.
 9. Yaptığınız sulu yemekleri buzdolabına mutlaka ağzı kapalı koyun. Ağzı açık olan yemeklerin, buzdolabı daha fazla nem üretmesine ve daha fazla enerji tüketmesine neden oluyor.
 10. Size en az yüzde 10 tasarruf sağlayacak bir diğer etken, ütü seçimi yaparken enerji tüketimi az, buhar kapasitesi yüksek olanları tercih etmeniz de sizlere en az yüzde 10 tasarruf sağlayacak. Ayrıca ütü yaparken ütünüzün bitmesine 2-3 dakika önceden çekmeniz de size tasarruf sağlayacaktır.
 11. Doğalgaz kombinizin ısı derecesini aç-kapa yapmanız size daha fazla enerji tüketmenize neden olacaktır. Artema değil sonuçta :) Bunun yerine günlük hava durumunu takip ederek ne zaman açıp, ne zaman kapatacağınızı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca en soğuk dönemler de minimum seviyede sürekli açık tutarsanız enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.
 12. Kombi, radyatör ve Peteklerinizin mutlaka düzenli bakımlarını yaptırın. Bakımları yaptırılmayan petekler daha fazla enerji tüketir.
 13. Geleneksel Türk evlerinde petekler genellikle koltukların arkasında kalır. Koltuklarınızı peteklere iyice yapıştırmayın en az yarım metre mesafe olmasına özen gösterin.
 14. Kapı altları, pencereler ve dışarıdan hava almanıza neden olan yerleri bantlar ile kapatmanız yüzde 60 ısı tasarrufu sağlar.
 15. Herkes evinde rahat olmak ister, malum kış aylarında kat ve kat giyinerek kombinin derecesini yükseltmenize gerek kalmaz ve enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.
 16. Fırında yemek pişirirken belirlediğiniz süre boyunca fırının kapağını açıp kapatmayın.
 17. Radyatörlerinizin havasını düzenli olarak boşaltın.
 18. Oda sıcaklığını 22c dereceden 21c dereceye düşürmek ortalama sizlere en az yüzde 10 enerji yakıt tasarufu sağlayacaktır.

Bu yöntemler ile enerji tasarrufu sağlanmaz diye düşünmeyin. Düzenli olarak tüm söylediklerimizi yaptığınızda faturalarınızda ciddi oranda azalma göreceksiniz.

Sizler de enerji tasarrufunda tecrübe ettiğiniz ipuçlarını yorum olarak yazabilirsiniz. Bu içeriğe sizler de katkı sağlayabilirsiniz.

Bu bilgileri sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinize, yakınlarınıza tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın bunu paylaşmanızda bir enerji tasarrufudur :)

Daha Fazla Göster

10 Yorum

 1. Yukarıda yazılan yazının bir çoğunun okudum. edevletten.com sitesine buradan çok teşekkür ederim böyle bir yazıyı paylaştığı için :)

 2. Zaten doğalgaz elektrik cok yuksek olmuş ısınmak ayrı bir dert oldu artık. Artık yeni yöntemler arıyoruz sagolun

 3. buradaki yazı sayesinde artık param cebimde kalıyor faturalarım daha az geliyor teşekkür ederim herkese tavsiye ederim okumasını

 4. Çok iyi bir site çok begendim arkadaşlar herkesi tavsiye ederim arkadaşlar kesinlikle kullanmalısınız ☺️☺️

 5. Çok iyi bir bilgilendirme yazısı olmuş. Çok işime yaradı bundan sonra bu tavsiye ye uyarım ben.

 6. Çok doğru yazı olmuş güzel bir içerikle anlatılmış emeğinize sağlık başarılar dilerim

 7. Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Aslında çoğunu bildiğimiz ama yapmadığımız bilgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu