Haberler

e devlet HES kodu alma nasıl olur HES kodu alma ekranı

e devlet HES kodu alma nasıl olur HES kodu alma ekranı

Koronavirüs vakalarının son bir ayda 3 katına çıkmasının peşinde yeni ve daha sıkı yasaklar uygulamaya kondu. Bunlarda biri de AVM girişlerinde HES kodu sorgulaması oldu. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl alınır? E devlet üzerinden, SMS ile ve Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma nasıl olur?

Abone ol

Bütün dünya ile birlikte ülkemizde de koronavirüs vakaları katlanarak arttı ve Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasakları bir bir anlattı. Yeni koronavirüs yasaklarından biri de AVM girişleri için oldu. Bugünden itibaren yani 1 Aralık salı gününden itibaren AVM’lere girişlerde vatandaşlardan HES kodu istenecek. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl aılınır? İşte aşama evre HES kodu alma yolları…

Devlet daireleri, hastanelerde, toplu etkinlik alanlarında ve sınavlarda gerekli olan HES kodu elde etmek için 3 usul var. Birisi SMS ile HES kodu alma, ikincisi e devlet üzerinden alma, son olarak da Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma 

HES Kodu Nedir?

HES (Yaşam Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir tehlike taşıyıp taşımadığınızı tehlikesiz şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları başvuru formu üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece toplu nakliye araçları, toplu uygulama alanları gibi yerlerde geçirilecek vakit baştan başa bulaş riskini eksilmek amacına hizmet etmektedir. Covid-19 veya temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz öteki şahısların sonra Covid-19 testinin artı olduğu takdirde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz vakit değin paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

*Yaşam Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

*2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

* HES yazıp arasında aylaklık bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Çabuk Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

HES KODU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına haylazlık bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik ya da Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp arasında haylazlık bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

e-Devlet ile,

e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,

e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için yalıtım bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ya da KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek peşine düşüp takip edebilirsiniz.

Nasıl Kullanırım?

Oluşturulan HES kodu ilgili işyeri, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle ilk elden veya mobil dilekçe üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir tehlike taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını başvuru üzerinden sorgulayıp kişilerin tehlike durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan işyeri veya kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.

Mesela uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden bütün yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Bu Nedenle sağlık durumu durumunuzu koruyabileceksiniz.
Hem yolculuk esnasında herhangi bir risk taşımayan fakat risk durumları sonra oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık durumu ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Tehlikesiz mi?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz zaman kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel yapılmış tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi iyice sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse göre bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları denetim altına alabilirsiniz. Keza HES kodu doğru kimlik numarası gibi bireysel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu