Haberler

e-Devlet Kapısı’nda yeni özellik! 65 yaş üstü vatandaşlara şifre kolaylığı geliyor

e-Devlet Kapısı'nda yeni özellik! 65 yaş üstü vatandaşlara şifre kolaylığı geliyor

e-Devlet Kapısı’nda kayıtlı kullanıcı sayısının gelecek sene 57 milyona, buraya entegre edilen halk hizmetlerinin sayısının da 5 bin 500’e çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlara ise parola kolaylığı getiriliyor.

Abone ol

Ekim ayı itibarıyla 679 kurum ve kuruluşun, 5 bin 185 hizmetine e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşılabiliyor.

Mobil uygulamalar üzerinden sunulan hizmet sayısı 2 bin 772’yi buldu. e-Devlet’e belirli kullanıcı sayısı da ekim itibarıyla 50 milyonu aştı.

“Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Tatbik Araştırması”na tarafından, bu yıl e-Devlet hizmetlerini kullananların oranı yüzde 51,5 oldu.

Hayat Memnuniyeti Araştırması sonuçlarına kadar, elektronik ortamda sunulan kamu hizmetlerinden memnuniyet oranı 2019’da yüzde 98,2 olarak gerçekleşti.

Avrupa Birliği (AB) göre yayımlanan 2020 e-Devlet Mukayese Raporu’na tarafından de Türkiye, “Kullanıcı Odaklılık” ve “Temel Sağlayıcılar” başlıklarında sırasıyla yüzde 90 ve yüzde 73’lük oranlarla yüzde 86,5 ve yüzde 61,4 seviyesindeki AB (27+) ortalamalarının üstünde bir performans ortaya koydu. Ülke, “Şeffaflık” başlığında yüzde 62 ile yüzde 65,6 olan AB (27+) ortalamasına yakın bir düzey elde etti.

 Hizmetlerin güvenliği de geliştirilecek

Halk hizmetlerinin e-Devlet Kapısı’na taşınmasına gelecek yıl da devam edilmesi, başvuru ve maliyet etkinliğinin artırılması, hizmetlerin güvenliğinin geliştirilmesi öngörülüyor.

Burada sene sonu itibarıyla 51 milyonu bulması öndörülen açıklanmış kullanıcı sayısının, gelecek sene 57 milyon kişiye çıkması bekleniyor. 

Yıl sonu itibarıyla 5 bin 200 olarak belirlenen e-Devlet’e entegre edilen ulus hizmetlerinin sayısının da 2021’de 5 bin 500’e çıkarılması hedefleniyor.

Hedefler zarfında buradan sunulan hizmetlerin sadeleştirilmesi, bütünleştirilmesi ve olgunluğunun artırılması amaçlanıyor. e-Devlet Kapısı üzerinden toplam 100 bütünleşik hizmet sunumunun yapılması öngörülüyor.

Hem, sunulan yerel idare hizmetlerinin sayısı ve niteliğinin artırılması amaçlanırken, e-Belediye Veri Sistemi Projesi dahilinde e-Devlet Kapısı’ndan sunulan hizmetlerin sayısının da artırılması hedefleniyor.

65 yaş üstü vatandaşlar için…

Hizmet sunumunda mobil öncelikle olmak üzere kanal çeşitliliğinin çoğaltılması ve dezavantajlı kesimlerin erişimini artırmaya yönelik çalışmalara öncelik verilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda 32 hizmetin tek durak noktasından sunulması planlanırken, 65 yaş üstü vatandaşlar için konutta e-Devlet Kapısı şifresi tesliminin yapılması hizmetinin yaygınlaştırılması öngörülüyor.

e-Devlet hizmetlerini kullananların yüzde 51,5 olan kullanım oranının, gelecek yıl yüzde 55’e çıkarılması hedefleniyor. Buradaki hizmetlerden memnun etme oranın da gelecek yıl yüzde 99’u bulması bekleniyor. 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu