HaberlerSGK

e-Devlet portalından kontrol ederek paranıza sahip çıkın

Paranıza sahip çıkın! E-Devlet’i şimdi kontrol edin! Bunu Bir Daha Yapmayın. Aman dikkat! Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaba yatırılan, maaş, gelir ve ödenekler belli bir süre sonra bloke oluyor. Hakkınızda çıkmış paraları almazsanız hakkınız yanabilir. E-Devlet’i sık sık kontrol edin. Bu paraları kaçırmayın.

Aman dikkat! Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaba yatırılan, maaş, gelir ve ödenekler belli bir süre sonra bloke oluyor. Hakkınızda çıkmış paraları almazsanız hakkınız yanabilir. E-Devlet’i sık sık kontrol edin. Bu paraları kaçırmayın.

Bir çok ödeme yapılıyor!

SGK, bir çok ödemeyi yapan kurum olarak dikkat çekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumundan alınana emekli maaşları, doğum parası, emzirme ödeneği, ölen sigortalıların yakınlarının aldığı yardımlar, iş göremezlik ödenekleri ve daha bir çok ödemeyi SGK yapıyor. Bir çok ödeme müracaat olmadan hesaplara aktarılıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Hakkınız olan bu paraları almadığınızda paralar bloke oluyor ve geri dönüyor.

12 ay içinde çekilmezse..

SGK tarafından ödenen aylıklar 12 ay içinde çekilmez ise bankalar, bu hesapları kuruma bildiriyor ve hareketsiz görünen hesaplar dondurularak paralar bloke ediliyor. Hak sahipleri müracaatı halinde 12 ay geçmezse para ödemeleri tekrar başlıyor. Ancak 12 ayı geçirenler yandı

2015 – 2020 50 milyon lira yok oldu!

Bu vatandaşlardan geri dönen para 50 milyon lirayı buldu. Vatandaşlar kendilerine çıkartılan bu ödeneklerden haberdar olmadıkları için parayı çekemiyor. Bu şekilde bekletilen paralar yılda 50 milyon lirayı buluyor. 5 yıllık süre içinde müracaat etmeyenler 50 milyon lirası iade edildi.

E-Devlet sık sık kontrol edin!

Yapılan açıklamada bu tür ödenekler için e-devlet sistemi üzerinden kolayca görebiliyorsunuz. İsteyenler tekrardan kişisel banka hesaplarını yazarak parayı geri alabiliyor. Yada kamu bankasına giderek paranızı tekrar isteyebiliyorsunuz. 3 ödeme kanalından ölüm geliri, emzirme ödeneği ve iş göremezlik ödeneği 5 yıl içinde alınması gerekiyor. Hasta bile olsanız zaman aşımına uğruyor ve paralar geri gönderilmiyor.

Bunu yapan yandı!

E-Devlet üzerinden birçok vatandaşın kafasını karıştıran bir uygulama mevcut. Vefat eden emeklinin hesabına yatırılan maaşı geri çekme gibi. Eğer emekli vefat etmeden önce maaşı yatırılmışsa bu parayı çekebilirsiniz. Ancak vefat ettikten sonra çekerseniz faizle beraber geri alınır.

Kaynak: Bunu Bir Daha Yapmayın! e-Devlet portalından kontrol ederek paranıza sahip çıkın

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu