Haberler

E devlet üzerinden HES kodu alma ekranı 2020 nasıl alınır?

E devlet üzerinden HES kodu alma ekranı 2020 nasıl alınır?

Koronavirüs vakalarının son bir ayda 3 katına çıkmasının ardından yeni ve daha sıkı yasaklar uygulamaya kondu. Bunlarda biri de AVM girişlerinde HES kodu sorgulaması oldu. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl alınır? E devlet üzerinden, SMS ile ve Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma nasıl olur?

Abone ol

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de koronavirüs vakaları katlanarak arttı ve Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasakları tek tek anlattı. Yeni koronavirüs yasaklarından biri de AVM girişleri için oldu. Bugünden itibaren yani 1 Aralık salı gününden itibaren AVM’lere girişlerde vatandaşlardan HES kodu istenecek. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl aılınır? İşte safha safha HES kodu alma yolları…

Devlet daireleri, hastanelerde, toplu etkinlik alanlarında ve sınavlarda gerekli olan HES kodu edinmek için 3 usul var. Birisi SMS ile HES kodu alma, ikincisi e devlet üzerinden alma, son olarak da Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma 

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat zarfında, ulaşım veya ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı tehlikesiz şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları dilekçe üzerinden veya kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod yalnızca toplu nakliye araçları, toplu başvuru formu alanları gibi yerlerde geçirilecek vakit her tarafında bulaş riskini eksilmek amacına hizmet etmektedir. Covid-19 veya temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım arabulucu kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz öteki şahısların daha sonra Covid-19 testinin pozitif olduğu takdirde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz vakit değin paylaşabilir veya silebilirsiniz.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

*Yaşam Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

*2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

* HES yazıp arasında tembellik bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

HES KODU EDINMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mavi Kartlı ya da TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik ya da Tanıdık Olmayan Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında başıboşluk bırakarak sırasıyla, Milliyet, Pasaport Hızlı Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

e-Devlet ile,

e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,

e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Yaşam Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek peşine düşüp takip edebilirsiniz.

Nasıl Kullanırım?

Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum veya kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum veya kişilerle doğrudan veya mobil tatbik üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum veya kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Benzer şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını kullanım üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin afiyet durumunu sorgular, tehlike varsa seyahat veya ziyaret onaylanmaz.

Mesela uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli şahısların seyahati engellenecektir. Bu Nedenle sıhhat durumunuzu koruyabileceksiniz.
Hem seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan oysa tehlike durumları daha sonra oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte gezi etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sıhhat ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Güvenli mi?

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz zaman dek paylaşabilir veya silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmez bir numara yerine kimse göre bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, bu nedenle unutsanız bile paylaşımları teftiş altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu doğruca kimlik numarası gibi bireysel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu