Haberler

Erken Emekli Olmak İsteyenlere 5 Altın Kural Duyuruldu..!

Emeklilik ile ilgili ülkemizde yapılan düzenlemeyle birlikte birçok vatandaş memnuniyetsizliğini dile getiriyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı altında birçok sivil toplum kuruluşu çözüm aramaya ilk günden bu yana devam ediyor. Vatandaşlar erken emekli olmanın ve emekliliğin tadının biraz çıkarılmasının fırsatını doğal olarak arıyor.

Yapılan araştırmalar ve uzmanların tavsiyeleriyle birlikte yeni metotlar gün yüzüne çıkıyor. Son olarak 5 altın kural adı altında yeni erken emeklilik metotları gündeme geldi. Bu metotlarla birlikte erken emekli olmak için fırsat sizlere sunuluyor.

Çalışanların büyük hayali olan emeklilik ileri yaşlarda olacağının duyurulmasıyla ciddi bir problem haline geldi. Çok fazla yaşlanmadan emekli olmak isteyen vatandaşlar bu durum için çözüm arıyor. Devlet tarafında ise büyük bir emeklilik patlamasının bulunduğu ve bir noktadan sonra bütçenin bu yükü kaldırmakta zorlanacağı düşüncesiyle adımlar atıyor.

Normal şartlar altında zamanı dolan vatandaşlar emeklilik dilekçelerini verebilse de aylık ödenmiyor. Bu durumun sebebi yaşa takılmaları süreci. Emeklilik için çalışma süresini tamamlayan vatandaşlar dilekçelerini verebiliyor. Ama kendilerine işaret edilen yaşa kadar aylık alamıyor.

Erken Emekli Olma Yöntemleri

Erken emeklilik ile ilgili taleplerin yoğunlaşması sonucunda ciddi bir sayıya ulaşması devlet kanadında da bir hareketlenmeye sebebiyet vermektedir. Durumun böyle olmasıyla birlikte sayıları ciddi bir seviyeye ulaşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir çalışmanın yapıldığı söylenmektedir. Böylece yaşa takılmaya sebep olan 2 unsuru 1 e indirerek yaş olayında bir nebze indirime gidileceği konuşulmaktadır. Durum tam olarak net olmasa da çalışmanın yapıldığı ve kısa zaman içerisinde sonuçlanacağı neredeyse kesin gibidir.

Bu noktada kadınlara ve erkeklere farklı yasalar çıkarılmamıştır. Aynı yasa ile ilgili işlem görmelerine rağmen farklı borçlanmalar içerisinde bulunmalarından dolayı emeklilik zamanları değişebilmektedir. Bayanlar ve erkekler kendi durumlarına göre atacakları adımlarla birlikte 6 veya 8 sene gibi zaman aralıklarında erken emekli olabilirler.

 

Bayanlar İçin Erken Emeklilik

Bayanların erken emekli olabilmelerini sağlayan unsurların başında doğum borçlanması gelmektedir.  Tüm bayanlar doğum yapmaları durumunda bu imkandan faydalanabileceklerdir. Aranmakta olan kriter olarak bayanın çalışmakta olduğu zaman dilimi içerisinde doğum yapmış olmasıdır. Bu şartın yerine gelmesiyle birlikte başvuru sağlanabilir. Toplam çocuk miktarı da bu veriyi etkileyecektir.

 

Erkeklerde Askerlik Borçlanması

Erkeklerde de kadınlarda olan doğum borçlanmasına benzer askerlik borçlanması bulunmaktadır. askerliğin hesaplatılmasıyla birlikte emeklilik tarihi biraz daha öne çekilecektir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu