Sosyal Yardımlar

Esnafa yapılacak gelir kaybı ve kira desteği için başvuruyu kaçıranlar için süre uzatıldı

Hepimizin içerisinde bulunduğu salgın nedeniyle esnaflarımıza ve aynı zamanda sanatkarlara verilmekte olan destek kredisi ile ilgili son başvuru tarihi açıklandı. Esnaflara yönelik olarak verilmekte olan bu büyük desteğin son tarihinin açıklanmasıyla birlikte halen başvuru yapmamış olan milyonlarca esnaf ve sanatkar durum ile ilgili süreci biraz daha hızlandırdılar.

Esnafa Kira Desteği İçin Cumhurbaşkanı Erdoğan Şu Açıklamaları Yapmıştı;

Yıl sonuna kadar yüzde yirmiden yüzde ona düşen gayrimenkul  kiralarındaki  stopaj oranı 1 Haziran’a kadar uzatılacak. Benzer şekilde yüzde on sekizden, yüzde sekize düşen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranında 1 Haziran’a kadar yüzde sekiz olarak uygulanmaya devam edilecek.

Birçok sektörde yapılan KDV indiriminde de 1 Haziran’a kadar uzatmaya gidildiğini açıklayan Erdoğan, 1 Haziran’a kadar yüzde on sekizde yüzde sekize inen iş yeri kiralama hizmetindeki KDV oranının uygulanmaya devam edileceğini ve 1 Haziran’a kadar pek çok sektörü kapsayacak KDV indirim sürelerinin uzatıldığını duyurmuştu.

Kısıtlamalar ve salgın nedeniyle doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafın olduğunu ifade eden Erdoğan, toplam olarak 1 milyon 239 bin 438 kişiden oluşan bu kesime 3 ay boyunca ayda 1000 TL destek ödemesi yapılacağını, ayrıca iş yeri kirada olan esnafa yine,  3 ay boyunca büyükşehirlerde olanlara 750 TL, diğer illerde bulunanlara ise 500 TL kira desteği yapılacağını açıklanmıştı.

Son Dakika: Esnafa yapılacak gelir kaybı ve kira desteği için başvurular 11 Ocak’a kadar uzatıldı.
Son dakika: Esnaf için 30 Aralık 2020’de başvuruları alınmaya başlanan gelir kaybı ve kira desteklerinde son başvuru tarihi 11 Ocak Pazartesi gününe kadar uzatıldı.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerine yönelik gelir kaybı ve kira desteklerine ilişkin sosyal medyadan açıklamada bulundu. Pekcan, destek başvurularının 11 Ocak Pazartesi gün sonuna kadar uzatıldığını söyledi.

Bakan Pekcan’ın şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığımızca esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize yönelik 30 Aralık 2020’de başvuruları alınmaya başlanan gelir kaybı ve kira desteklerinde son başvuru tarihini, gelen talepler üzerine, 11 Ocak 2021 Pazartesi saat 23.59’a kadar uzattık.”

Kira Yardımı Devam Ediyor

Esnaflara yönelik olarak verilmekte olan kredinin yanı sıra ayrıca aynı şekilde pandemiden dolayı işleri aksayan ve kiralarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara 500 TL kira yardımı yapılmaya devam ediyor. Destek kredisinden faydalanmak isteyen veya 3 ay boyunca aralıksız olarak verilecek olan kira yardımını almak isteyen esnafların e devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

E Devlet Üzerinden Esnaf Desteği

Desteklerden faydalanabilmek için www.turkiye.gov.tr üzerinden başvuruların yapılabileceğini söyleyen Başkan Canbaz, sözlerinin devamında şu şekilde konuştu: “Destek ile ilgili başvurular 8 Ocak 2021 Cuma günü son olacak şekilde devam etmektedir. Üyelerimiz alacakları e-devlet şifresi ve aynı zamanda İban numarasını alarak odamıza başvuru için gelebilirler. TC Kimlik numarası üzeninde bulunan son hane bölümü ile alakasız bir şekilde Cuma günü son olacak şekilde esnaf ve sanatkarımız destek ile ilgili başvuru yapabilecektir. Başvuru neticelerini destek başvuruları bitirmelerinin akabinde www.turkiye.gov.tr adresinden öğreneceklerdir. Başvuru süreci akabinde yapılacak değerlendirme ile birlikte hak sahiplerine sunulacak ödemeler Ticaret Bakanlığı üzerinden belirlenecek tarihte banka hesap numaralarına aktarılacaktır” dedi.

Erdek’te bulunmakta olan Esnaf ve Sanatkarlar Odasına şimdiye kadar 179 vatandaşın bizzat müracaat da bulunduğu öğrenildi.

KİRA DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER? 

(1) Bu destek programından, 14/12/2020 tarihinden önce (bu tarih dâhil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilir.

(2) Destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları başvuru tarihinden önce Bakanlık internet sitesinden duyurulur, ayrıca yazılı duyuru yapılmaz.

(3) Bu maddenin ikinci fıkrası gereğince Bakanlıkça yapılan duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamaz.

(4) Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanabilir.

(5) Destek başvurusunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı birden fazla iş yeri bulunması halinde, başvuruda bulunanlar bir iş yeri için kira desteğinden faydalanabilir.

(6) Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyeti faal olarak devam etmelidir. Destek başvurusunda bulunanın gayri faal olduğunun anlaşılması durumunda bu kişilere destek ödemesi yapılmaz.

(7) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmez.

ESNAFA KİRA DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Destekten faydalanmak isteyenler başvurularına 8 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edebilecekler. Kira desteği ve hibe başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleştirilebilecek başvuruları: T.C. Kimlik Numarasının son hanesi ‘0’ olan vatandaşlar 30 Aralık 2020 Çarşamba, ‘2’ olan vatandaşlar 31 Aralık 2020 Perşembe, ‘4’ olan vatandaşlar 1 Ocak 2021 Cuma, ‘6’ olan vatandaşlar 2 Ocak 2021 Cumartesi, ‘8’ olan vatandaşlar 3 Ocak 2021 Pazar günü başvurabilecek. 4-8 Ocak 2021 tarihleri arasında da tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek. Başvurular ”https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-kira-destegi-basvurusu” sayfasından yapılıyor.

KİRA DESTEKLERİ NE ZAMAN YATACAK? 

8 Ocak’a kadar başvuruları sürecek olan esnafa kira yardımının ne zaman hesaplara yatacağı birçok vatandaşın gündeminde bulunuyor. Ancak ödemelerin yapılacağı tarihe ilişkin bir açıklama bulunmuyor. Son başvuru günü sonrası netlik kazanması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu