Haberler

HES kodu alma SMS ile alma nasıl yapılır 2020

HES kodu alma SMS ile alma nasıl yapılır 2020

Koronavirüs vakalarının son bir ayda 3 katına çıkmasının gerisinde yeni ve daha sıkı yasaklar uygulamaya kondu. Bunlarda biri de AVM girişlerinde HES kodu sorgulaması oldu. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl alınır? E devlet üzerinden, SMS ile ve Yaşam Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma nasıl olur?

Abone ol

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de koronavirüs vakaları katlanarak arttı ve Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasakları tek tek anlattı. Yeni koronavirüs yasaklarından biri de AVM girişleri için oldu. Bugünden itibaren yani 1 Aralık salı gününden itibaren AVM’lere girişlerde vatandaşlardan HES kodu istenecek. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl aılınır? İşte evre faz HES kodu alma yolları…

Devlet daireleri, hastanelerde, toplu faaliyet alanlarında ve sınavlarda zorunlu olan HES kodu edinmek için 3 usul var. Birisi SMS ile HES kodu alma, ikincisi e devlet üzerinden alma, son olarak da Yaşam Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma 

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım veya ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir tehlike taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları dilekçe üzerinden veya kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu dilekçe alanları gibi yerlerde geçirilecek vakit boyunca bulaş riskini eksilmek amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım arabulucu kullanamayacaktır. Birlikte yolculuk ettiğiniz diğer şahısların sonradan Covid-19 testinin artı olduğu takdirde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre değin paylaşabilir veya silebilirsiniz.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

HES kodu üç usul ile alınır,

HES kodunuzu;

*Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

*2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

* HES yazıp aralarında haylazlık bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

HES KODU ELDE ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mavi Kartlı ya da TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik ya da Tanıdık Olmayan Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp arasında aylaklık bırakarak sırasıyla, Milliyet, Pasaport Süratli Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

e-Devlet ile,

e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,

e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Yaşam Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Yaşam Eve Sığar uygulaması üzerinden ya da KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek peşine düşüp takip edebilirsiniz.

Nasıl Kullanırım?

Oluşturulan HES kodu ilgili işyeri, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum veya kişilerle aracısız ya da mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum veya kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir tehlike taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Benzer şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını başvuru üzerinden sorgulayıp kişilerin tehlike durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan firma veya kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumu durumunu sorgular, risk varsa seyahat veya ziyaret onaylanmaz.

Mesela uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden bütün yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli şahısların seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.
Ayrıca yolculuk esnasında herhangi bir risk taşımayan ancak tehlike durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte yolculuk etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek afiyet ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Tehlikesiz mi?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre değin paylaşabilir veya silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi en ince ayrıntısına kadar sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmez bir numara yerine kimse göre bilinmeyen, her paylaşımınıza özel ayrı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları yoklama altına alabilirsiniz. Hem HES kodu doğru kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu