Sosyal Yardımlar

İşkur Ödeyecek..! PTT ve ATM’den çekebilirsiniz! 700 lira para Ödemesi Yarın Başlıyor..!

Salgın sürecinde ekonomik anlamda yardım ödemeleri bütün hızıyla devam etmektedir. İnsanlar evlerindeki ekonomiye katkıda bulunmak için ödeme ayrıntılarını sorgulamaya başladı. İşlerini kaybedenler ya da maddi durumu iyi olmayan insanlara gıda, barınma, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yardım veriliyor. Halk arasında da yaşlılık aylığı olarak bilinmekte olan 65 aylığı ödemesi başvuru koşulları belli oldu.

Pandemi döneminde hükümet tarafından yardım ödemeleri devam ediyor. Bu ödemelerden faydalanmak isteyen kişiler için başvuru ayrıntıları belli oldu. 2022 Sayılı Kanun gereğince, çalışmayan, maddi geliri olmayan ve 65 yaş üstü insanlar başvuru koşullarını yerine getirdikleri zaman ödeme alabiliyorlar. Başvuruları onaylanan insanlar bu ödemeden faydalanabiliyorlar. Fakat yanlış beyanda bulundukları zaman ödemeleri kesiliyor.

65 Yaş Aylığını Almak İçin Koşullar Nelerdir?

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

– 65 yaşını doldurmuş olmak

– SGK niteliğinde bir sosyal güvencesi olmaması

– SGK’ dan dul, yetim maaşı vb. aylıklardan birini almamak

– SGK’ye birey adına kısa veya uzun sigorta birimlerine dair prim ödemesi yapılmaması

– Bir iş yerinde çalışmamak

– Düzenli bir gelire sahip olmamak

– Evde birey başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte birinden az olmalı

65 Yaş Aylığına Nasıl Başvuru Yapılıyor?

İkametgah adreslerinizin bağlı olduğu kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeniz gerekmektedir. Kaymakamlığa gideceğiniz zaman kimlik kartınızın veya T.C. kimlik numaranızı içeren herhangi bir belge yanınızda olması yeterlidir. Ama birey kendi gidemiyorsa başvuracak kişi mahkeme tarafından verilen vasilik kararını yanında bulundurması gerekmektedir.

Başvuru esnasında doldurulan Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu defterdarlığa veya mal müdürlüklerine iletilmelidir. Orada bulunan yetkili kişilerin yaptığı incelemeler sonuçlandığı zaman 65 yaş aylığı bağlanıyor. Bu incelemelerde ilk olarak gelir bilgileri incelenmektedir.

Önceki senelerde yapılan gelir tespitleri incelemesinde çocuklarının yanında yaşayan yaşlı insanların çocuklarının veya torunlarının gelir düzeyleri değerlendirilmekteydi. Yeni düzenlemelere göre artık yalnızca bireyin ve eşinin gelir düzeyi dikkate alınmaktadır.

 

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Asgari ücrete göre her sene hesaplanan ve enflasyon farklarına göre güncellenen 65 yaş aylığı 2020 senesinden itibaren 711 lira oldu. Ödemeler ise bireyin ikametgah ettiği yerde bulunan Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. Ama yakınlarında Ziraat Bankası şubesi yoksa maaşları PTT şubelerine gönderiliyor.

 

Daha Fazla Göster

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu