Haberler

Kredi kartı kullananlar dikkat! Yargıtay’dan kredi kartları ile iglili emsal karar…

Ülkemizde milyonlarca vatandaş kredi kartı kullanımı yapıyor. Peki kredi kartı kullananlar, ne gibi hakları olduğunu biliyor mu?

İzniniz dışında gerçekleşen kredi kartınızdan para çekilme durumlarında neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Kredi kartı kullanan herkesi yakından ilgilendiren o Yargıtay kararı…

Kredi kartı kullanan pek çok vatandaşı yakından ilgilendiren bir karar bugün Yargıtay tarafından onandı. Emsal karar olabilecek nitelikteki bu karar ile birlikte, kredi kartı kullananlar bilgisi dışında kartından para çekilmesi durumunda, çekilen parayı bankadan tahsil edebilecek. Bu gibi durumlarda sorumluluk tamamen bankaya ait olacak. Yargıtay da vermiş olduğu kararla kredi kartından bilgisi dışından para çekilmiş olanların dava yolunu açtı.

Yargıtay’dan kredi kartı kullananlar için emsal niteliğinde karar!

Yargıtay’da görülen bir kredi kartı davası kararı, kredi kartı kullananlar emsal karar olarak kullanılabilir. Daha önce yerel mahkeme tarafından verilmiş olan kararı bozan Yargıtay, kredi kartı sahibinin suçlu bulunduğu davanın itirazını kabul etti ve inceleme başlattı.

Dava açan vatandaşın kredi kartından isteği dışında, mail order yöntemi ile para çekimi yapıldı. Bu durumu mahkemeye taşıyan vatandaş gelen kararı şaşkınlıkla karşıladı ve Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay, gelen başvuruyu kabul etti ve tüm kredi kartı kullanan vatandaşları yakından ilgilendiren emsal bir karar imza attı. Kredi kartı alışverişlerinde, kart sahibinin izni ve bilgisi olmadan yapılan tüm alışverişlerde sorumluluk bankaya ait olacak.

İlk dava yerel mahkemede görüldü: Banka haklı bulundu

İstanbul Esenyurt’ta kredi kartı kullanan bir vatandaş izni ve bilgisi olmadan, kredi kartından online alışveriş yapıldığını fark etti. Durumu hemen bankaya bildiren vatandaş, bilgisi dışında kredi kartından 3 bin 900 TL kullanıldığını iletti fakat banka bu durum için herhangi bir şey yapmadı.

Bu sırada kredi kartı sahibi, kartından bir otomotiv şirketi tarafından çekilen bin 700 TL’lik kısmı geri aldı fakat kalan kısmı bankadan talep etmesine karşın alamadı. Bu durumda işi mahkemeye taşıyan vatandaş, İstanbul Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesi’nde bankaya karşı dava açtı. Mahkeme oluşan durumda bankayı haklı bulunca, dava Yargıtay’a taşındı.

Davanın taşınmasının ardından Yargıtay, kararı bozdu ve kredi kartı sahibi vatandaşı haklı buldu

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından incelenen davada, kredi kartı sahibi vatandaşın haklı olduğu kararı çıktı. Çıkan bu karar tüm benzer davalarda emsal niteliği taşımaktadır. O nedenle tüm kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir karardır.

Verilen kararın ardından, kredi kartından izni olmadan ve bilgisi dışında çekim yapılan tüm tutarlardan bankalar sorumlu olacak, vatandaş üstünde herhangi bir sorumluluk kalmayacaktır. Siz de böyle bir durum yaşarsanız öncelikle banka ile görüşerek mağduriyetin giderilmesini istemelisiniz. Olası bir olumsuz sonuçta dava açabilir, mahkemeye emsal karar olarak bu dava kararını sunabilirsiniz. Bu durumda banka mağduriyetinizi gidermek durumunda kalacaktır.

Tüm kredi kartı kullananları ilgilendiren ve online alışverişte dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan karar için Yargıtay resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu