Haberler

Kredi Sicil Affı Geldi..! Son Tarih..!

Kredi sicil affı uzun bir zamandan bu yana dillendirilmekte olan konuların başında geliyor. Kredi sicili bocuk olan vatandaşlar bu durumun düzelmesi adına devletten uzun bir zamandır yardım istiyorlar. Yapılan görüşmeler neticesinde vatandaşların memnun olacağı adımlar yavaş yavaş atılıyor

Her sene binlerce kişinin yeniden kredi sicilinin bozulması bankalar için de olumlu bir durum değil. Böylece bankalar da müşteri kapasitesini azaltmış ve istedikleri hedeflere ulaşamamış oluyorlar. Durumun böyle olmasıyla birlikte gerek bankalar tarafından gerek ise vatandaşlar tarafından bu durumun düzenlenmesi zorunluluk halini almış gibi görünüyor.

Sicil Affı

Kredi sicilleri bozuk olan vatandaşlar yıl başında başlayan ve halen devam eden sicil affı imkanından yararlanabiliyor. Bankalara olan borçlarını ödemekte olan vatandaşlar bu imkandan faydalanacak ve Merkez Bankasında bulunmakta olan kara listeden çıkarılmış olacak.

Kara listeden çıkarılan vatandaşlar böylece istedikleri kredi ve kredi kartı hizmetinden faydalanabilecek. Her vatandaşın bu imkandan faydalanması mümkün fakat bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu durumda ancak bu uf vatandaşa imkan şekline dönüştürülebiliyor.

Kimler Aftan Yararlanacak

  • Kredi borçlarının tamamını ödemiş olan vatandaşlar verecekleri dilekçe ile sicili temizlenecek
  • Kredi borçları noktasında anlaşmaya varmış olan vatandaşlar kredi sicil affından faydalanacak
  • Tüm borcunu an itibariyle ödeyebilecek olan vatandaşlar imkandan faydalanacak

Borçları halen devam etmekte olan ve bu noktada her hangi bir anlaşma yapmamış olan vatandaşlar kredi sicil affından yararlanamayacak. Borçlarını kapatmış olan veya kapatma noktasında geçerli bir taahhüt veren kişiler ise ödeme durumunun yapılmasıyla birlikte af kapsamına alınabilecek

Sicil Neden Bozulur?

Kredi sicili olarak hepimizin bir sicili bulunmaktadır. bu sicilin temiz olması veya bozulması tamamen bizim elimizde olan bir konudur. Borçların zamanında ödenmesi durumunda bu sicil temiz bir pozisyonda olurken banktalar ile yapılacak ticarette olumlu katkısı olmaktadır. bu durumun tam tersi olarak kredi borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda ise sicil bozulur ve böylece kredi alamayacak bir pozisyon oluşmuş olur. Kredi puanı her ödeme gecikmesinde belirli süreler dahilinde düşüş yaşamaktadır. Böylece bankalar nazarında güvenilirlik oluşmaktadır. Sicil affı ile birlikte olumsuz olan liste güncellenir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu