Eğitim

KYK burs başvurusu 2020 ne zaman nasıl yapılır?

KYK burs başvurusu 2020 ne zaman nasıl yapılır?

KYK burs kredi başvuruları bugün itibarıyla başladı. Üniversiteyi şampiyon milyonlarca öğrenci e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak devletin sağlamış olduğu burs ve kredi burslarından yararlanabilecek. Peki, KYK kredi burs başvurusu ne süre bitecek? İşte, KYK burs başvurusu 2020

Abone ol

2020-2021 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Sipariş Verme Sınavı’na girerek ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye yargı kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara derslik öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları için yurt başvurularının ne süre başlayacağı merak konusu oldu. Burs ve krediler için başvuru formu süreci 28 Ekim’de başladı. Peki, KYK yurt başvurusu ne zaman başlayacak?

Günlerdir beklenen KYK burs ve kredi başvuruları için süreç başladı. Bu gelişmenin ardından yurt başvuruları hakkındaki detaylar sorgulanıyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılı için burs ve kredi başvurularının başlaması ile beklentileri çoğalan öğrenciler KYK yurtları için başvuru süreci takviminin açıklanıp açıklanmadığını öğrenmek istiyor. İşte, 2020 KYK yurt başvurusu hakkında data…

Burs 
Burs-kredi hakkından muamele etmek isteyen öğrencilerin 28 Ekim-3 Kasım tarihleri aralarında e-Devlet üzerinden başvurması gerekiyor.

3 Kasım Salı günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak. Tüm öğrencilerin e-Devlet’teki uygulama indeks sayfasını okuyup onaylaması gerekiyor. Başvuruda değişim gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek.

Dilekçe sırasında öğrencilerin açıklama ettiği idareli, sosyal ve galibiyet durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından millet kurumları aracılığıyla onay edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata yerinde olan öğrencilere burs veya öğrenim kredisi tahsis edilecek.

Burs/kredi başvuruları e-Devlet’te bulunan Yükseköğretim Data Sistemi’ne (YÖKSİS) kayıtlı öğrenim bilgilerine kadar alınacağı için öğrencilerin YÖKSİS’teki öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor.

Öğrencileri tatbik esnasında herhangi bir sorun yaşamaması için ilk olarak e-Devlet’e girerek mektep/birim, hazırlık ve tescil dondurma bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde kusur olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek durumlarını YÖKSİS üzerinden güncelletmeleri gerekiyor. Hatalı ya da yetersiz öğrenim bilgisiyle burs-kredi başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları ifade etmiş olduğu bilgiler üzerinden değerlendirilecektir.

Burs başvurusu nasıl yapılır: 11 adım sürecek olan KYK burs dilekçe ekranında ilk adım dilekçe bilgileri olacak. Bu adımdaki bir takım uyarıları okuyup onaylayacak olan öğrenciler, sonraki aşamaya geçiş yapacak.

İkinci adımda öğrencinin kimlik bilgileri istenecek. Burada kimlikte bulunan bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi ya da hatalı varsa düzeltilmesi gerekiyor.

Üçüncü adımda öğrenim bilgileri, dördüncü adımda bilgilendirme mesajı, beşinci adımda adres bilgileri, altıncı adımda, özel şart bilgileri, yedinci adımda aile bilgileri, sekizinci adımda burs ya da kredinin yatırılacağı Ziraat Bankası bilgileri, dokuzuncu adımda Ziraat Bankası mahsul başvuru işlemleri, onuncu adımda bahşedilen bilgilerin önizlemesi, son adım olan on birinci adımda ise son operasyon gerekecek. 

KYK BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Yurt başvuruları ne zaman: KYK burs başvurusunun başlamasıyla birlikte gözler yurt başvurusuna da çevrildi. KYK yurt başvurusu için adaylar, YURTKUR’dan gelecek olan açıklamayı bekleyecek.

2020 KYK yurt başvurularına dair sürecin ne vakit başlayacağı ve takvimin ne zaman açıklanacağı henüz netleşmedi. Yurt başvurularının da burs kullanım için son tarih olan 3 Kasım’dan sonra açıklanabileceği varsayım ediliyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu