Eğitim

KYK burs başvurusu ne süre bitecek, kaç gün sürecek?

KYK burs başvurusu ne süre bitecek, kaç gün sürecek?

KYK burs kredi başvuruları bugün itibarıyla başladı. Üniversiteyi şampiyon milyonlarca öğrenci e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak devletin sağlamış olduğu burs ve kredi burslarından yararlanabilecek. Peki, KYK kredi burs başvurusu ne zaman bitecek? İşte, KYK burs başvurusu 2020

Abone ol

2020-2021 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yatırma Sınavı’na girerek ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına sürekli ara sınıf öğrencileri ve yurt haricen öğrenim görebilen Türk vatandaşları için yurt başvurularının ne süre başlayacağı merak konusu oldu. Burs ve krediler için tatbik süreci 28 Ekim’de başladı. Peki, KYK yurt başvurusu ne zaman başlayacak?

Günlerdir beklenen KYK burs ve kredi başvuruları için süreç başladı. Bu gelişmenin peşinde yurt başvuruları hakkındaki teferruat sorgulanıyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılı için burs ve kredi başvurularının başlaması ile beklentileri gelişen öğrenciler KYK yurtları için uygulama süreci takviminin açıklanıp açıklanmadığını öğrenmek istiyor. İşte, 2020 KYK yurt başvurusu hakkında veri…

Burs 
Burs-kredi hakkından yararlanmak isteyen öğrencilerin 28 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında e-Devlet üzerinden başvurması gerekiyor.

3 Kasım Salı günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak. Tüm öğrencilerin e-Devlet’teki başvuru indeks sayfasını okuyup onaylaması gerekiyor. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek.

Başvuru esnasında öğrencilerin açıklama ettiği idareli, sosyal ve galibiyet durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı göre kamu kurumları yoluyla doğrulama edilecek. Yapılan değer biçme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tayin edilecek.

Burs/kredi başvuruları e-Devlet’te bulunan Yükseköğretim Veri Sistemi’ne (YÖKSİS) belirtilen öğrenim bilgilerine kadar alınacağı için öğrencilerin YÖKSİS’teki öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor.

Öğrencileri uygulama sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için ilk olarak e-Devlet’e girerek mektep/bölüm, hazırlık ve kayıt dondurma bilgilerini yoklama etmeleri, bilgilerinde kusur olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek durumlarını YÖKSİS üzerinden güncelletmeleri gerekiyor. Yanlış veya eksik öğrenim bilgisiyle burs-kredi başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları ifade etmiş olduğu bilgiler üzerinden değerlendirilecektir.

Burs başvurusu nasıl yapılır: 11 adım sürecek olan KYK burs başvuru ekranında ilk adım kullanım bilgileri olacak. Bu adımdaki bir takım uyarıları okuyup onaylayacak olan öğrenciler, sonraki aşamaya geçiş yapacak.

İkinci adımda öğrencinin kimlik bilgileri istenecek. Burada kimlikte bulunan bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi veya yanlış varsa düzeltilmesi gerekiyor.

Üçüncü adımda öğrenim bilgileri, dördüncü adımda bilgilendirme mesajı, beşinci adımda adres bilgileri, altıncı adımda, özel durum bilgileri, yedinci adımda aile bilgileri, sekizinci adımda burs veya kredinin yatırılacağı Ziraat Bankası bilgileri, dokuzuncu adımda Ziraat Bankası ürün başvuru formu işlemleri, onuncu adımda bahşedilen bilgilerin önizlemesi, son adım olan on birinci adımda ise son işlem gerekecek. 

KYK BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Yurt başvuruları ne zaman: KYK burs başvurusunun başlamasıyla birlikte gözler yurt başvurusuna da çevrildi. KYK yurt başvurusu için adaylar, YURTKUR’dan gelecek olan açıklamayı bekleyecek.

2020 KYK yurt başvurularına dair sürecin ne süre başlayacağı ve takvimin ne vakit açıklanacağı hemen şimdi netleşmedi. Yurt başvurularının da burs uygulama için son tarih olan 3 Kasım’dan sonradan açıklanabileceği tahmin ediliyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu