Haberler

Maaş ve ek ödeme netleşti: Emekliye 2.818 Lira!

Milyonlarca emeklinin büyük bir merak içerisinde beklediği Ocak zammı ve ek ödeme sonunda belli oldu. Emeklilerin almış oldukları hem maaşları ayrıca da ek ödemeleri böylelikle bu ay artmış oldu. % 4 ek ödeme bilindiği üzere maaş üzerinden verilmekte olmasından, % 8.36’lık artış böylece bu ödemelere de yansımış oldu. İşte emekliler tarafından alınacak olan 2021 maaş ve ek ödemelerin miktarı…

Milyonlarca emeklinin beklemekte olduğu zam ve ek ödemeler belirlenmesi ile ilgili  son tablo oldukça merak konusu olmuştu. Emekliler her ay aylıklarına ek olarak % 4-5 seviyelerinde ek ödeme de almaktadır.

Bu ay aylıklar SSK ve ayrıca da Bağ-Kur emeklilerinde % 8.36, memur emeklilerinde % 7.33 artış olurken; ek ödemeler de aynı şekilde yeni aylıkların hesaplanmasından dolayı arttı.

Örneğin; net aylığı 3 bin TL SSK emeklisi 120 TL ek ödeme alarak 3 bin 120 TL almaktayken, 3 bin 250 TL’ye, ek ödeme ise 130 TL’ye çıkacak.

Emekli 3 bin 380 TL Alacak

SSK ve Bağ-Kur üzerinden emekli olmuş vatandaşlara ek ödeme ile birlikte en düşük 1 524, en fazla ise 6 bin 630 TL ile birlikte  7 184 TL olacak.

Vefat Etmiş Olan Yakınına

Emekli Sandığı çerçevesinde emekli doktorlar ayrıca maaşlarında üçüncü bir artışı görecek.

Memur aylık katsayısındaki % 7.33’lük artış ile birlikte aylık ilave uzman doktorlarda 2 bin 625 TL’den 2 bin 818 TL’ye, uzmanlığı olmayanlara ise 2 bin 7 TL’den 2 bin 155 TL’ye çıkacak.

Doktorun vefat etmiş olması durumunda emekli aylığını almakta olan vatandaşlara bu hakkı devrediliyor. Alınan zam ödenmekte olan aylığın oranına göre tespit edilmektedir. Bu konuya örnek verilmesi gerekirse eşinin ölmesi sebebiyle kendisine aylık bağlanan eş emekli aylığının %50 si kadarından istifade ediyorsa bu hakkında aynı şekilde ki oranından istifade edebilecektir.

 

.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu