Haberler

Merkez Bankası Müthiş Bir şeye İmza Attı..! Bundan Sonra Her şey Daha Kolay Olacak..!

Merkez Bankası tarafından büyük bir yeniliğe start verildi. Uzun zamandan bu yana üzerinde çalışma yapılmakta olan FAST’ın devreye alınacağı bilgisi sonunda geldi. Sistemin devreye girmesinin sonunda uzun zamandan bu yana vatandaşlarda sorun olarak dillendirilen EFT saatleri sorun olmaktan kurtulmuş olacak. 7/24 para transferi Fast ile bundan sonra yapılacak. Sistem İBAN kullanılmasına ihtiyaç da duymuyor. Kullanıcıların İBAN yerine telefon numarası, e-posta adresi veya bunların dışında TC kimlik numarası ile para gönderilmesi artık mümkün olacak. Sistemin kullanmakta olduğu adresleme sistemi bu esaslar üzerinden kullanılacak.

EFT Saatleri Artık Tarih Olacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından tamamen geliştirilmiş ve kullanıma sunulacak olan ödeme sistemi ile bundan sonra EFT saatleri tarihe kavuşacak. Yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi ile mesai saatleri dışında da istediğiniz kişiye para göndermenizin yolu açılacak. Sistem üzerinde uzun zamandan bu yana yapılan testlerin sonuna gelindi ve bugün itibariyle anlık havale sistemi devreye alındı. Artık vatandaşlar istediği zaman para gönderme ve alma hizmetinden yararlanabilecek.

TCMB’den tarafından yapılan son dakika açıklaması çerçevesinde FAST Sistemi ile birlikte bundan sonraki dönem içerisinde sisteme kayıtlı bulunmakta olan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, e-posta adresi ve aynı zamanda telefon numarasının kullanılması ile bundan sonraki zaman içerisinde kolay bir şekilde transfer yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Fast Limit 50 TL

FAST Sisteminin yeni olması ve bunun yanı sıra aynı zamanda kullanımının boyutlarının incelenmesi gerekçesiyle ilk zamanlarda 50 TL olarak bir sınır kullanılacak. Yakın bir zamanda bu limitlerin yükseltileceği de belirtiliyor. Sistemde bir aksama olmaması durumunda ve kullanımında devamlığın bulunması halinde 50 TL olarak kullanılmakta olan limitin 1000 TL olarak güncellenmesi bekleniyor. İlerleyen zamanlarda limitlerin daha yukarı seviyelere de çıkabileceği değerlendiriliyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu