SGK

Milyonlarca Kadının Beklediği Haber Geldi! SGK’dan Müjdeli Haber! Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı!

Son Dakika haberi! Milyonlarca Kadının Beklediği Haber Geldi! SGK’dan Müjdeli Haber! Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı!

SGK sigortalı kadın çalışanlara doğum borçlanması hakkı tanımakta. Kadın işçilere verilen bu fırsat sayesinde doğum yapmış kadın işçiler 6 yıl daha erken emekli olabilme hakkı kazanıyor. Kadın çalışanlar doğum sonrası çalışmadıkları döneme dair daha sonra borçlanma yaparak daha erken emekli olabilme şansı yakalıyor.

Doğum borçlanması hamilelik ya da çocuk bakımı sebebiyle çalışma hayatını sonlandırmak veya ara vermek zorunda kalmış kadın işçilere yönelik kolaylık sağlamak adına sağlanmış bir uygulamadır. Belirli şartlara uygun olunduğu sürece kadınlara 6 yıl erken emeklilik hakkı tanınıyor.

Emeklilik zamanı hesaplamasında staj dönemi sigorta başlangıcı olarak kabul edilmez ancak doğum borçlanmasında staj başvuru tarihi de baz alınarak yapılmakta.  Doğum borçlanması için sigortalı olarak çalışan kadının doğum yapmadan önce sigortalı olması gerekmektedir. Doğum borçlanmasından yararlanabilmek için şartlardan biri de doğum sonrası için kadın işçinin adına prim ödemesinin devam etmesidir. Borçlanma yapılarak borçlanılacak süre için çocuğun yaşaması şartı bulunuyor. İlk doğumunu yaptıktan sonra 2 yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın için ilk doğumdan 2 doğuma kadar geçen süre ikinci doğum için borçlanma iki yıllık sürenin toplamı kadar borçlanılma yapmaktadır.

  • 1 aylık doğum borçlanması tutarı 941, 76 TL olarak belirlenmiştir.
  • 1 yıllık doğum borçlanması tutarı bununla birlikte 11.301,12 TL olacaktır.
  • 2 yıllık doğum borçlanması tutarı ise 22.602,24 TL’ye denk geliyor.

Doğum Borçlanması Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Sigortalı olanlar ve hak sahipleri için sigortalının en son çalışmasının veya hizmetinin geçtiği SGK İl Müdürlüğü’ne giderek kamu görevlileri, Sigorta Primi Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na borçlanma talebinde bulunup dilekçe yazarak doğum borçlanmasından yararlanabilme hakkı verilmektedir.

Doğum Borçlanması Süresi Nedir?

  • Sigortalı çalışan kadınların doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde doğum sonrası istirahat süresinde eklenen sürede dahil edilerek toplam 2 yıl süre borçlanma hakkı olarak verilmektedir.
  • Kadın sigortalı doğum sebebiyle çalışmadığında en fazla 3 defaya mahsus 2’şer yıl borçlanma yapabilir.
  • Doğum borçlanması talebi bulunan kadının doğum yaptığı tarihten sonra adına yapılmış bir prim ödemesi olmaması gerekiyor.
  • Prim ödenmiş süreler 2 yıllık süreden düşürülür ve kalan süre borçlandırılır.
  • Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi durumunda vefat tarihine kadar olan süre borçlanma yapılabilir.
  • İlk doğum sonrasında 2 yıl geçmeden ikinci doğum oluştuğu takdirde İlk doğumdan 2. doğuma kadar olan süre borçlanılır, ikinci doğum için borçlanılabilir.
  • 2 yıllık sürenin toplamı kadar geçen sürede borçlanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu