Haberler

Milyonları ilgilendiriyor! Gelir testini yaptıranın borcu siliniyor

Milyonları ilgilendiriyor! Gelir testini yaptıranın borcu siliniyor

Tam 4 milyon vatandaşı ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası’nda dev bir adım atılıyor. 31 Mart 2021’e kadar gelir testi yaptırıp geliri asgari ücretin üçte birinin altında olanların bütün borçları silinecek. Primlerini devlet ödeyecek.

Abone ol

Milyonları ilgilendiren GSS borçlarına ilişkin yapılandırma ile ilgili merak edilen soruları Sosyal Emniyet Kurumu Başkanvekili İsmail Yılmaz yanıtladı. Yapılandırma kanunu gereğince, daha önce hiç kazanç testi yaptırmamış olanlara 31 Mart 2021 tarihine değin testi yaptırması gerekiyor. GSS prim borcunun anapara miktarını 31 Nisan 2021 tarihine değin istedikleri gibi (peşin, taksit halinde, parça parça) ödeme imkânı bulunuyor.

Sabah’ın özel haberine tarafından bu tarihe dek sermaye borcunun tamamının ödenmesi durumunda düzenlemede yer alan detaylara kadar borca ilişkin gecikme cezası ve zammının tamamı silinecek. Yapılandırma hakkı, 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçlara sağlanacak. Gelir testi sonucunda prim ödemesi gerektiği tespit edilenlerin her yerde borçlu duruma düşmemek için eylül ayından sonraki primlerini uyumlu ödemeleri gerekiyor. Prim tutarı ilgili yıldaki asgari ücretin yüzde 3’ü olarak belirleniyor.

Mesela, 6 bin 374 lira sermaye borcu 3 bin 344 lira gecikme cezası, geç kalma zammı olan bir genel sağlık durumu sigortalısının bu tarihe dek borcunu ödemesi durumunda 9 bin 718 lira yerine anapara olan 6 bin 374 lirayı ödeyecek.

Kazanç testi için aranan bir aylık süreyi kaçıran, bugüne dek test yaptırmayanlar, borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021 tarihine dek gelir testini yaptırır ve geliri brüt asgari ücretin üçte birinin aşağıda çıkarsa GSS borçları silinecek, primleri devlet yatıracak.

GSS borçlularının borçlarını ödeyene dek geçen sürede sağlığa erişim koşulları ise şöyle olacak; Ağustos 2000 ve öncesi prim borçlarına bakılmadan hastaneye gitmeleri durumunda geriye dönük 1 yıl içinde 30 gün prim ödenmiş olması koşuluyla sıhhat hizmeti alabilecek.
Ağustos 2020 sonrasında 60 gün ve daha fazla prim borcu olmaması koşulu ile 30 Nisan 2021 tarihine dek özel hastaneler dâhil afiyet hizmetlerinden yararlanılacak, eczanelerden ilaç tedarik edilebilecek.

Bono-Kur, tarımda süreksiz çalışanlar, toplu taşıma araçlarında kısmi çalışanlar da borçlarını yapılandırarak, birincil taksit ödemeleri ve yapılandırma kapsamı açık havada 60 gün ve üzeri prim borçlarının bulunmaması halinde sağlık yardımlarından yararlanacak.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu