Haberler

PCR testi sonucu öğrenme nasıl olur e devlet PCR netice sorgulama

PCR testi sonucu öğrenme nasıl olur e devlet PCR netice sorgulama

Kişinin acaba covid-19 virüsü kaptım mı diye kesin olmama duyduğu anda yaptırması gereken testlerden biri olan PCR testi nedir, nasıl yapılır ve kimlerin PCR testi yaptırması gerekir? İşte burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınarak yapılan PCR testi hakkında bilinmesi gerekenler…

Abone ol

Koronavirüs şüphesi barındırak kişilere yapılan PCR testi ile şahısların pozitif vaka olup olmadığı tespit ediliyor. Peki, PCR testi nasıl yapılır?

PCR testi nedir?
PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) pratik bir şekilde yapılabiliyor, kişinin vücudundaki virüsün varlığını ve vücudun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini gösterebiliyor.

PCR testi nasıl yapılır?
PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten daha sonra çıkan balgam da örnek olarak alınabilmektedir. Koronavirüs için kullanılıyorsa, hastalığın birincil dönemlerinde bu test için boğaz veya burundan misal alınması daha uygundur. Fakat ilerleyen dönemde havayollarından örnek alınmalıdır. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında boğaz veya burun kısmında virüsten misal kalmamış olabilir. Dürüst zamanda ve dürüst bir şekilde sıhhat görevlisi kadar alınan misal özel bir vahşi konulmaktadır ve bu örnek laboratuvarda deneme kartuşuna aktarılmaktadır. Bu aşamadan sonradan misal otomatik olarak filtre edilmektedir. sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA’sı salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır. Ardından reaksiyon tüpünde hakiki zamanlı çoğaltma ve açıklama yapılır.

Ve sonrasında da sonuç aşamasına gelinir. PCR; 94°C-98 °C aralığında gerçekleştirilen denatürasyon yani yüksek ısıya maruz kalan DNA’nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin gaye DNA’ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C’de gerçekleştirilen uzatma aşamaları almak üzere 3 aşamadan meydana kazanç. Test bu aşamaların açıklanmış bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmektedir. PCR testlerinde iki nesil başvuru vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve seri sonuç veren PCR’dir.

PCR deneme sonucu ne değin zamanda çıkar?
Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, süratli sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate dek sürede sonuç alınabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu