Haberler

Polimer ve tereftalik asit üretimi projesine devlet desteği

Sasa Polyester Sanayi AŞ’nin yaklaşık 11 milyar 271 milyon 788 bin 151 liralık sabit yatırımla Adana’da oluşturacağı saf tereftalik asit (PTA) ve polimer/cips üretimi tesisi yatırımının “proje bazlı devlet yardımı” uygulamasıyla desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre, Sasa Polyester Sanayi AŞ’nin, değişmez yatırım tutarı 11 milyar 271 milyon 788 bin 151 lira olan PTA ve polimer/cips üretimi tesisi Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar’da açıklanmış usul ve esaslar çerçevesinde desteklenecek.
Ağustos ayında başlayan yatırım 6 sene içinde tamamlanacak. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı söz konusu sürenin yarısı kadar daha ek vakit verebilecek. Projeyle 1.350 karakter ek istihdam ile 28 kaliteli personel çalıştırılması planlanıyor.
Yatırımın süresi sonunda yılda 1 milyon 500 bin ton PTA, 665 bin ton da polimer/cips üretimi hedefleniyor. Karar dahilinde yatırımlar için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi ve vergi indirimi yapılacak. Sigorta primi iş veren hissesi, 10 yıllık kazanç vergisi stopajı, en fazla 30 milyon liralık nitelikli personel ve işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla değin 50 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’sini kapsayan enerji destekleri de sağlanacak.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu