Haberler

Sahte e-Devlet ile kart aidatı iadesi! Dolandırıcıların kurduğu yeni tuzak

Bilindiği üzere dolandırıcılar bundan önceki dönemlerde birçok yöntem deneyerek vatandaşları kandırmayı başardılar. Yöntemlerinin ifşa olmasıyla birlikte yeni taktikler geliştiren dolandırıcılar vatandaşlardan istediğini almak için yoğun bir çaba harcıyorlar.

Bilindiği üzere dolandırıcılar bundan önceki dönemlerde birçok yöntem deneyerek vatandaşları kandırmayı başardılar. Yöntemlerinin ifşa olmasıyla birlikte yeni taktikler geliştiren dolandırıcılar vatandaşlardan istediğini almak için yoğun bir çaba harcıyorlar. Dolandırıcılar tarafından geliştirilmiş olan son taktik ise kart aidatı iadesi olarak kaşarlanmış olan yeni yöntem. Bu şekilde vatandaşların kandırılması sahte e devlet sitesine çekme işlemiyle mümkün oluyor.

Daha önce de dolandırıcılar tarafından e-Devlet dahil bir çok banka ve aynı zamanda resmi kurumun web sitesinin benzeri yapılmış ve vatandaşları tuzağına düşürmeye çalışmakta olan dolandırıcılar, son zamanlarda farklı yöntemler kullanarak kendilerini göstermeye başlamış bulunuyor. Dolandırıcıların bir şekilde vatandaşları tuzağa çekebilmek maksadıyla en çok taklit ettikleri web site olarak ise maalesef e-Devlet geliyor.

Twitter, Facebook, Instagram gibi bilinmekte olan ağlar üzerinden reklam vermekte olan dolandırıcılar buradan vatandaşlara kart aidatı iadesi alabileceklerine ikna edilerek sahte e devlet sitesine yönlendirme yapılıyor. Burada verilen reklam içerisinde bulunmakta olan bağlantıya tıklayarak kendi tasarlamış oldukları sahte e-Devlet sitesine ulaşan vatandaşlar, bu noktada da durumu fark etmeyerek kart bilgilerini girmeleri durumunda dolandırılmış olmaktadır.

Sahte e-Devlet nasıl anlaşılmaktadır?

sahte edevlet
sahte edevlet

Bunun tespit edilmesi aslında çok zor bir şey değildir. Her vatandaş kolay bir şekilde bu durumu tespit edebilmektedir. Burada bilinmesi gereken ülkemizde bulunmakta olan resmi kurumların tamamının gov.tr uzantısını kullanmasıdır. Bu küçük ayrıntının fark edilmesiyle birlikte sitenin sahte olup olmadığı rahat bir şekilde anlaşılmaktadır. Girmeye çalıştığınız site sizlere resmi bir kurum sitesi olarak tanıtılıyor ve com.tr uzantısı ile devam ediyorsa kesinlikle bu site dolandırıcılık maksadıyla bulunmakta olan bir sitedir. “turkiye.gov.tr” olarak kullanılmakta olan site resmi e devlet sitesidir. “turkiye.com.tr” ise her hangi bir resmi kuruma it bir site değildir.

Bankanızla iletişime geçin

Eğer herhangi bir gerekçe ile sahte web sitesi üzerinden kart bilgilerinizi paylaştıysanız böyle bir durumda zaman kaybetmeden banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Banka yetkilisine kartınızın kullanıma kapatılması talimatını vermenizle birlikte dolandırıcılar kartınızı kullanamayacaktır. Kartın kapatılmaması durumunda kart limiti tükenene kadar dolandırıcılar kartınızı kullanmaya devam edecektir.

Kartlarınızı Gerekli Olmadıkça internet alışverişleri için kapatın

Bankaların birçoğu kullanmadığınız zaman dilimlerinde kredi kartınızı internet üzerinden kapatmanız hizmetini vermektedir. Sanal kart oluşturmak suretiyle tek kullanımlık kartlar da ayrıca oluşturmanız mümkündür. Böylece kartınızın bilgileri yabancılar tarafından ele geçirilse bile kullanılamaz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu