SGK

SGK’dan müjde! Emekli yaşı düşürüldü 8 yıl erken emekli olabileceksiniz

Vatandaşlar bir gün emekli olmanın hayali ile çalışma hayatını sürdürüyorlar.

Emeklilik için sürekli güncellenen yaş şartları, emekli olma yaşını daha ileri atabiliyor. Ancak yaş şartından dolayı emeklilik hakkı kazanamayan vatandaşlar için müjdeli haber SGK ile geldi. 8 yıl erken emekli olabileceksiniz.

İnsanlar çalışma hayatına başladıktan hemen sonra ne zaman emekli olacağının hesabını yapmakta, emeklilik için planlar kurmaktadır. Her ülkenin emeklilik konusunda izlediği yol farklı olmakla beraber, bizim ülkemizde de emeklilik şartları farklılık göstermektedir. Emeklilik, genelde standart şartlara bağlı olsa da bazı durumlarda erken emeklilik durumlar ortaya çıkabiliyor. SGK’nın açıkladığı 8 yıl erken emeklilik müjdesi de bunlardan birisi. Peki nasıl erken emekli olabilirsiniz? Haberimizde inceliyoruz.

SGK’dan 96 Ay Erken Emeklilik Müjdesi

Ülkemizin sürekli gündeminde yer alan erken emeklilik konusunda bugün bir gelişme yaşandı. Farklı çözüm önerileri üretilen erken emeklilik durumu, yapılan açıklama ile netlik kazanmış oldu. Açıklamaya göre mevcut emeklilik tarihinizden 8 yıl önde emekli olmanız mümkün olmakta.

Vatandaşlar prim günlerini doldursa dahi yaştan dolayı emekli olamama problemi yaşamakta. Bu konuda çözüm üretmeye çalışan yetkililer 8 yıl erken emekli olma şartlarını açıkladı. 4 Ekim 2000 tarihi öncesi Bağ-Kur tecili yaptıran esnaf vatandaşlar, erken emeklilik fırsatından yararlanabilecek.

Erken Emeklilik İçin Açıklanan Şartlar Neler?

4 Ekim 200 tarihinden önce Bağ-Kur tecili bulunan esnaf, daha sonra dönemlerde şirket ortağı ya da vergi levhası olan bir işletmesinin bulunması halinde, SGK tecil tarihini 20 Nisan 1982 yılan kadar geriye çekebiliyor.

Aynı zamanda oda kaydı bulunan esnaflar ise sigorta tecil tarihini 22 Mart 1985 tarihine kadar geri çekebiliyor. 2000 yılı öncesi işletmesi olan fakat 4 Ekim 2000 tarihine kadar Bağ-Kur tescili yaptırmayan esnaflar bu fırsattan yararlanamıyor. Bu esnafların tecil tarihi 4 Ekim 2000’den başlayacak şekilde düzenleniyor.

4 Ekim 2000 tarihi öncesi tecil yaptırmayan vatandaşlar için bir şans daha bulunuyor. 1 Ekim 2008 tarihi öncesi Bağ-Kur tecili yaptıran esnaflar, tecil tarihini 4 Ekim 2000 yılına geri çekebilecekler. SGK, değerlendirmeleri bireysel olarak kabul etmektedir. Bu nedenle her vatandaş kendi başvurusunu yapıp, değerlendirmeye alınmasını sağlamalıdır.

Erken Emeklilik Durumundan Kimler Faydalanabilir?

SGK’nın çıkarmış olduğu yeni düzenleme ile Bağ-Kur tecili yaptıran esnaflar erken emekli olmaya hak kazanıyor. Bu gibi yapılanmalar sadece Bağ-Kur sistemine bağlı vatandaşlar için yapılmamaktadır. Aynı zamdan memur ve işçiler içinde aynı düzenlemeler çıkacaktır. Kimler erken emekli olabilir, erken emeklilik şartları ise şu şekildedir.

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Belirtilen tarihlerden önce Bağ-Kur tecilini yaptıran tüm vatandaşlar bu düzenlemeden faydalanabilir. Erken dönemde emekli olmak isteyen vatandaşlar bu konu hakkında SGK’ya dilekçe vermek durumundadır. Değerlendirmenin ardından sonuç bildirimi SGK tarafından yapılacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu