Haberler

SMS ile HES kodu alma nasıl olur ücretli mi?

SMS ile HES kodu alma nasıl olur ücretli mi?

Koronavirüs vakalarının son bir ayda 3 katına çıkmasının ardındaki yeni ve daha sıkı yasaklar uygulamaya kondu. Bunlarda biri de AVM girişlerinde HES kodu sorgulaması oldu. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl alınır? E devlet üzerinden, SMS ile ve Yaşam Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma nasıl olur?

Abone ol

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de koronavirüs vakaları katlanarak arttı ve Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasakları tek tek anlattı. Yeni koronavirüs yasaklarından biri de AVM girişleri için oldu. Bugünden itibaren yani 1 Aralık salı gününden itibaren AVM’lere girişlerde vatandaşlardan HES kodu istenecek. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl aılınır? İşte safha evre HES kodu alma yolları…

Devlet daireleri, hastanelerde, toplu faaliyet alanlarında ve sınavlarda gerekli olan HES kodu almak için 3 usul var. Birisi SMS ile HES kodu alma, ikincisi e devlet üzerinden alma, son olarak da Yaşam Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma 

HES Kodu Nedir?

HES (Yaşam Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Yaşam dahilinde, ulaşım veya ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı tehlikesiz şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları başvuru üzerinden veya kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod yalnızca toplu taşıma araçları, toplu uygulama alanları gibi yerlerde geçirilecek zaman boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım arabulucu kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer şahısların sonra Covid-19 testinin fazla olduğu takdirde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz vakit kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

*Yaşam Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

*2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

* HES yazıp aralarında avarelik bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Süratli Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

HES KODU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına haylazlık bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik ya da Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp arasında aylaklık bırakarak sırasıyla, Milliyet, Pasaport Hızlı Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

e-Devlet ile,

e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,

e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Yaşam Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek peşine düşüp takip edebilirsiniz.

Nasıl Kullanırım?

Oluşturulan HES kodu ilgili işyeri, kurum veya kişiye iletilir ve kişinin rahatsızlık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle ilk elden ya da mobil kullanım üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını başvuru formu üzerinden sorgulayıp kişilerin tehlike durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan işyeri veya kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumu durumunu sorgular, risk varsa yolculuk ya da ziyaret onaylanmaz.

Mesela uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Bu Nedenle sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.
Hem seyahat esnasında herhangi bir risk taşımayan ama risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte yolculuk etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek afiyet ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Tehlikesiz mi?

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz zaman kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi iyice sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse kadar meçhul, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza vakit sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları denetim altına alabilirsiniz. Hem HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu