Personel

Şok Gelişme Emekli Maaşları Düşecek..!

Yeni senenin gelmesiyle birlikte tüm çalışanlar maaşlarında yükselme bekliyor. Durumun böyle olmasıyla birlikte bugün oldukça farklı ve inanılması güç bir olasılık da ortaya çıktı. Emeklilerin maaşlarında düşüş yaşanabileceği haberinin yayılmasıyla birlikte emeklilerde oldukça büyük bir endişe hakim oldu.

Haberin yayılmasıyla birlikte yakın zamanda emekli olmak isteyen vatandaşlarda ciddi bir endişe hakim olmaya başladı. Özellikle emeklilik zamanı gelmiş olan vatandaşların sigorta kontrollerinin yapılması ile birlikte sigortalarının tam olarak yatırılmadığı ve eksik olduğu dikkatleri çekiyor. Durumun böyle olmasıyla birlikte vatandaşların kanuni haklarını kullanmaları için yasal zemin oluşmuş oluyor.

İşçilere Eksik Emeklilik

Sosyal güvenlik primi tam anlamıyla yatırılmayan çalışanlar gerek emekli aylığı kaybıyla gerek ise geç emeklilik riskiyle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Bir fiil çalışmış olmasına rağmen kısa çalışma olarak gösterilmekte olan vatandaşlar bu konu ile ilgili yasal olarak bir takım haklara sahip bulunmaktadır. Böyle bir durumda vatandaşlar iş akdini haklı feshederek bunun neticesinde kıdem tazminatını alma hakları bulunmaktadır.

Sigortalar Eksik Ödeniyor

Salgından etkilenen iş yerlerinde çalışmakta olan işçilerden oldukça yoğun şikâyetler gelmektedir. İşçilerin bir bölümü bir fiil haftada 45 saat çalışmakta olduklarını işverenin bu noktada sosyal güvenlik primlerini 10 – 15 gün olarak yatırmakta olduğunu, 15 – 20 gün kadar bir primlerinin SGK’ya yatırılmadığını, ücret farkının ise çalışanlara işverence elden ödenmekte olduğunu savunuyor. İşçilerin bir bölümü  ise ayda 10 gün olarak kısa çalışma yapabildiklerini bunun üzerine daha fazla kısa çalışma olmuş şekilde gösterilerek primlerinin bir bölümünün yatırılmadığını, ücretlerinin de eksik bir şekilde ödendiğini söylüyor.

Daha Düşük Maaş Karşılığında Geç Emeklilik

Söz konusu yapılmış olan düzenleme, işvereni işsizlik fonu üzerinden affediyor. Çalışmakta olanlar, ücretleri elden ödenmek suretiyle tamamlansa dahi sosyal güvenlik primleri bu noktada eksik yatırılmış olmasından emeklilikte prim günleri noksan olması sebebiyle daha düşük maaşa mahkûm olmaktadır. Emeklilik tarihi yakınlaşmış vatandaşlar ise düşük emekli maaşlarının yanı sıra daha geç bir şekilde emekli olma durumu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Sigortanın Eksik Yatırılması Fesih Nedeni

Yargıtay tarafından ücreti kavramı oldukça geniş bir şekilde değerlendirilmektedir. İkramiye, hafta tatili, genel tatil, yakacak yardımı, fazla mesai, prim, giyecek yardımı, gibi alacakların verilmemesi durumunda da işçi tarafından haklı fesih olabileceği kabul ediyor.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu