Haberler

Son Dakika! MEB 2021 LGS Tarihini Açıkladı. LGS sınavı ne zaman yapılacak? LGS başvuruları ve sınav tarihi

Son dakika gelişmesi… Tüm öğrenciler 2021 yılı içinde yapılacak olan sınavların tarihlerini merak ediyor. Merak edilen sınavların başına ise LGS geliyor. Peki 2021 LGS sınavı ne zaman yapılacak? MEB tarafından yapılan açıklamanın ardından LGS başvuru ve sınav tarihi tekrar gündeme geldi. İşte 2021 LGS sınavı ile ilgili akıllarda oluşan soruların cevapları…

2021 yılına girmemizin ardından öğrenciler yıl içinde yapılacak sınav tarihlerini araştırmaya başladı. Lise geçiş sınavı (LGS) de en çok aranan sınavlar arasında. MEB, LGS sınav tarihi, başvuruları ile ilgili detaylı bir açıklama yayınladı. Sizin için derlediğimiz LGS sınav tarihi ne zaman? Başvurular ne zaman açılıyor? Gibi soruların cevabını içeren haberimize geçelim.

2021 LGS ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bugün LGS hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ziya Selçuk imzası ile, 81 ile gönderilen yazıyla, LGS sınav tarihi de belirlenmiş oldu. 2021 LGS tarihi 6 Haziran Pazar günü olarak belirlendi. Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurulları tarafından yapılacak LGS, iki oturum biçiminde düzenlenecek.

2021 LGS yerleştirme sürecinde yeni gelişmeler

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 yılında uygulanacak olan LGS kapsamında, 81 okul kontenjanlarını oluşturma ve kayıt bölgelerinde güncelleme çalışmalarının başlatıldığını açıkladı. LGS sınav puanı ile öğrenci alan okullar ve sınavsız öğrenci kabul eden okulların kontenjanları bu düzenleme sonucunda belirlenecek.

MEB vermiş olduğu yazılı açıklamada, 2021 LGS ve yerleştirme süreci ile ilgili, MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildiğini aktardı. Toplantıda, mevcut süreç ve iyileştirmeye ihtiyaç duyulan alanlar değerlendirildi. Bunun sonucunda 2021 LGS tarihi kararı verildi, yerleştirme süreciyle ilgili kontenjan belirleme işlemleri başlatıldı.

LGS sınav giriş belgesi nasıl ve nereden alınır?

MEB tarafından yapılan son açıklamaya göre, LGS giriş belgelerinin dağıtımı, öğrencilerin kayıtlı olduğu okul müdürlükleri tarafında yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, sınava girecek öğrenciler için giriş belgelerinin imzalı ve mühürlü olması gerektiğini açıkladı.

Sınava girecek öğrenciler ayrıca e-Okul sisteminden de giriş bilgilerine ulaşabilecek. Öğrencinin alacağı sınav giriş belgesinde, kimlik bilgileri, sınava girilecek merkez, bina, salon ve sıra bilgileri bulunmakta. Öğrenciler bu giriş belgesi ile 2021 LGS sınavının yapılacağı salonda hazır bulunacaklar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu