SGK

SSK, SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri dikkat..! Maaşlara uygulanacak şok kesinti..! E-Devlet portalından kontrol edin..!

SSK, SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri dikkat..! Maaşlara uygulanacak şok kesinti..! Hemen E-Devlet portalından kontrol edin..!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren gelişmelerden biri de emekli maaşlarından yapılan kesintilerdir. Emeklilik maaşlarının zaman zaman kesildiğini soruyorsanız, haberlerimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Emekli maaşında ne gibi kesintiler yapılır?

Emeklilik aylığınızın beklediğinizden daha az olduğunu düşünüyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey tasarruflarınız dışında herhangi bir kesinti olmayacağıdır. Emekli aylığınız, bildiğiniz veya bilmediğiniz bazı borçlar nedeniyle kesintiye uğrayabilir. Buna ek olarak, sağlık giderleriniz ve bunun sonucunda muayene ücretleriniz de emekli aylığınızdan düşülebilir. Sınav katılım ücreti için bir ücret ödediyseniz, bilgilerinize e-Devlet aracılığıyla soruşturma yaparak erişebilirsiniz.

Ayrıca, emekli aylığınız haciz ve benzeri mahkeme masrafları nedeniyle kesintiye uğrarsa, e-Devlet Adalet Bakanlığı sayfasında da bu konuda bilgi alabilirsiniz. Adalet Bakanlığı sayfasında aleyhinize açılan herhangi bir dava olup olmadığını sorgulayarak maaş kesintisinin nedenini anlamak mümkündür. Kısacası, maaşınızdan ne tür bir kesinti için internette görülebilir.

4A, 4B ve 4C kapsamındaki emekli ve çalışan emekliler için özellikle merak konusu olan kesintilerin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Emekli aylığınızın kesintiye uğramasının nedenleri

  • Nafaka borcunuz olduğunda veya herhangi bir şekilde dava açıldığında, devlet yeterli paranız olmadığında emekli aylığınızın kesintiye uğramasına yol açar. Esasında, emekli aylığınız nafaka borcunuzdan düşükse, devlet tüm maaşınızı alabilir.
  • Muayene ücretleri, ilaç katılım payları gibi her türlü sağlık masrafları emekli aylığınızdan düşülür. Ayakta tedavi için% 10 katılım ücreti ve tıbbi malzemeler için ödediğiniz katılım payları% 10 olarak hesaplanmaktadır. Muayene katılım paylarının e-Devlet aracılığıyla hastane koşullarına göre ne kadar olduğunu görebilirsiniz.
  • Herhangi bir devlet kurumuna ödemediğiniz vergiler gibi borçlarınız varsa, bu borcun icra takibine düşmesi nedeniyle emekli maaşınızdan 1/4 kesilir.
  • Emekli olsanız bile sigortalı bir işte çalışmaya devam ederseniz, sosyal güvenlik desteği prim kesintiniz emekli maaşınıza yansır.
  • 4A, 4B ve 4C altında emekli iseniz, T.C. Kimlik numaranız ve şifrenizle emekli aylığınızın son aylarda ve yıllarda ne kadar olduğunu görmek için e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu