Sosyal Yardımlar

Ücretler Arttı başvuran herkese 1024 TL yardım! E-Devlet başvuru Koşuları nelerdir?

Tüm dünyayı yoğun bir şekilde etkisi altına almış bulunan pandeminin faturası devletlere oldukça ağır olmaya başladı. Pandemi gerekçesiyle işleri bozulan ve ekonomik hayatını yeniden kurmaya gayret eden vatandaşlara devletler yandım elini uzatmaya devam ediyor. Ülkemizde de neredeyse her geçen gün yardımlar sağlanıyor veya miktarları artırılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım ile ilgili başvuruları değerlendiriyor.

Yapılan yardımlar arasında engelli yardımları uzun bir süreden beri vatandaşlara sunuluyor. Yeni yılın gelmesiyle birlikte yapılan bu yardımların miktarı artmış oldu. 2021 yılında asgari ücret miktarı bilindiği üzere arttı ve bu miktar 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak tespit edildi. Bu ücretlerin artmasının arkasından engelli maaşlarında da yükselme meydana geldi.

2021 Ocak ayı içerisinde uygulanan maaş zamlarıyla birlikte % 40 ile 69 engelli bulunanlara 537 TL 657 TL’ye, % 70 ve üzeri engelli bulunanlara 854 TL  1.024 TL’ye yükseltildi.

2021 Yılında Engelliler Ne Kadar Maaş Alacak?

% 40 ile 69 engelli bulunmakta olan vatandaşlara 657 TL,

 % 70 ve üzeri engelli bulunmakta olan vatandaşlara 1.024 TL.

Olarak bundan sonraki 6 ay içerisinde ödemeler yapılacaktır. Temmuz ayı içerisinde bu ödemelere tekrar yeni bir zam daha gelecektir.

2021 Ocak Engelli Maaşı Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

  • Doğum tarihinde bulunan son rakam 0 – 5 olan vatandaşlara her ayın 5. günü.
  • Doğum tarihinde bulunan son rakam 1 – 6 olan vatandaşlara her ayın 6. günü.
  • Doğum tarihinde bulunan son rakam 2 – 7 olan vatandaşlara her ayın 7. günü.
  • Doğum tarihinde bulunan son rakam 3 – 8 olan vatandaşlara her ayın 8.  günü.
  • Doğum tarihinde bulunan son rakam 4 – 9 olan vatandaşlara her ayın 9. günü

Engelli Maaşları Alma Koşulları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında engeli bulunan vatandaşlara devlet tarafından aylık olarak maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeler belirli koşulların sağlanmasıyla birlikte sağlanmaktadır. Koşullar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Engel oranı %40-%69 arasında bulunmakta olanlara ve ayrıca başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettirmeye çalışan engel oranı %70 ve üzeri olan vatandaşlara devlet tarafından maaş ödemesi yapılmaktadır. Tam teşekküllü bir hastaneden ilgili raporların alınması ve başvurunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uygun görülen vatandaşların hesaplarına ödemeler aylık olarak geçmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu