Haberler

WhatsApp Yüzünden Bölünme Yaşanıyor, uzmanlar uyardı: ‘Gizlim yok saklım yok’ düşüncesi yanlış

Siz halkımız WhatsApp Gizlilik politikası sonrasında uygulamayı silen ve kullanmaya devam eden olarak ikiye bölündü. Seçenek olarak birçok uygulamaya geçiş yapan kişi sayısı artmakta Prof. Dr. Menduh Aktaş ‘Gizlim yok saklım yok’  beni kim ne yapsın diyenlere seslendi.

Dünya çapında kullanılan bu uygulama gizlilik politakasını uygulayan vatandaşlarımızı kullanmaya devam edecek ve bunu kabul etmeyen halkımız alternatif uygulamaları tercih etmektedir. 8 Şubat tarihi son gün olarak belirlenmiştir.

Gizlilik politikası hakkında sunulan bilgiler Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Prof. Dr. Menduh Aktaş yapılan anlaşma ile bilgileri başka bir kurumlara satışa çıkarabileceğini söyledi. Kabul edilmesi durumunda haberleşme bilgileri başka şirketlere ticari amaçlı verilmesi söz konusudur. Size ait bütün bilgiler başka kurumlar tarafından kullanıma açık hale gelmektedir. Kişiler arasında ki haberleşme, iletişim bilgiler anayasada belirtildiği gibi koruma altındadır.

“MİLYON DOLARLARINI ÖDEMEYE HAZIR OLAN FİRMALAR VAR”

“Bilgilerimi kim ne yapsın” düşüncesi kesinlikle doğru bulmayan Aktaş, ciddiyetin korunmasını kesinlikle belirtiyor, “ Devlet adına karar veren bir mecrada bulanan bir bireyseniz özel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamanız gerekmektedir. 5 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan gizlilik genelgesi önem taşımaktadır uygulamalar üzerinde paylaşımların yasaklanması açıkça belirtildi. Bunlara rağmen halkımız bununla ilgilenmedi ve kendini bu konuda riske attı. Ticaret ile uğraşan ve bilgilerini paylaşan üstelik bu bilgilere sızıldığını düşünürsek ne derece zarara uğratılabileceği durumu göz ardı edilmemektedir.

“TÜRK HALKINA AİT MİLLİ PROGRAMLAR TERCİH EDİLMELİ VE KULLANIMA SUNULMALIDIR”

Gizlilik politikası AB ülkelerinde zorunluluk halinde olmayıp yalnızca Türkiye’de zorunlu olmasına tepki gösteren Aktaş WhatsApp uygulamasının bu adımını yanlış bulmaktadır. Ülkemizde her vatandaşın verilerin korunma kanunu unutmamak gerekiyor. Siz bu gizlilik politikasını onaylamıyorsanız uygulamayı kullanmazsınız diyorsanız elbette biz buna karşı çıkacağız. Kişilerin verilerin korunma kanunu dahilin de milli bir uygulama kullanılacak ve uydu destekli olacaksa bunu tüm benliğimiz ile destekleyeceğimize emin olabiliriz şeklinde konuşan Aktaş cümlelerine son vermiştir.

“KULLANDIĞINIZ TELEFONU İYİ TANIYIN”

Bilgilerin paylaşılması söz konusu olan bu durumda malum pandemi döneminde de anlaşıldığı gibi çoğu işimizi internet üzerinde yapabildiğimiz gördük ve bilmediğimiz sitelere üyeliklerinin yapılmaması gerektiğinin vurgusunu üstüne basarak belirtmiştir. Gizlilik politikası durumundan ziyade her vatandaşın nerde ne zaman ne yaptığı teknoloji sebebiyle bilinmektedir ve kimlerle iletişime geçtiğimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu