Haberler

Yaşam Eve Sığar HES kodu alma ekranı kod nasıl alınır?

Yaşam Eve Sığar HES kodu alma ekranı kod nasıl alınır?

Koronavirüs vakalarının son bir ayda 3 katına çıkmasının gerisinde yeni ve daha sıkı yasaklar uygulamaya kondu. Bunlarda biri de AVM girişlerinde HES kodu sorgulaması oldu. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl alınır? E devlet üzerinden, SMS ile ve Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma nasıl olur?

Abone ol

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de koronavirüs vakaları katlanarak arttı ve Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasakları bir bir anlattı. Yeni koronavirüs yasaklarından biri de AVM girişleri için oldu. Bugünden itibaren yani 1 Aralık salı gününden itibaren AVM’lere girişlerde vatandaşlardan HES kodu istenecek. Peki HES kodu nedir, HES kodu nasıl aılınır? İşte faz faz HES kodu alma yolları…

Devlet daireleri, hastanelerde, toplu etkinlik alanlarında ve sınavlarda gerekli olan HES kodu olmak için 3 yöntem var. Birisi SMS ile HES kodu alma, ikincisi e devlet üzerinden alma, son olarak da Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu alma 

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Yaşam zarfında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir tehlike taşıyıp taşımadığınızı tehlikesiz şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları başvuru üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece toplu nakliye araçları, toplu dilekçe alanları gibi yerlerde geçirilecek vakit her tarafında bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 veya temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte gezi ettiğiniz öteki kişilerin daha sonra Covid-19 testinin pozitif olduğu takdirde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz vakit değin paylaşabilir veya silebilirsiniz.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

HES kodu üç usul ile alınır,

HES kodunuzu;

*Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

*2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

* HES yazıp aralarında başıboşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Çabuk Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

HES KODU EDINMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mavi Kartlı ya da TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına tembellik bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında haylazlık bırakarak sırasıyla, Milliyet, Pasaport Çabuk Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

e-Devlet ile,

e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,

e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Yaşam Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

Nasıl Kullanırım?

Oluşturulan HES kodu ilgili işyeri, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin rahatsızlık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum veya kişilerle aracısız veya mobil başvuru üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum veya kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir tehlike taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Benzer şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını başvuru üzerinden sorgulayıp şahısların risk durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Fayda?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, tehlike varsa gezi veya ziyaret onaylanmaz.

Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sıhhat durumunuzu koruyabileceksiniz.
Ayrıca yolculuk esnasında herhangi bir tehlike taşımayan oysa risk durumları daha sonra oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte yolculuk etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sıhhat ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Güvenli mi?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz vakit değin paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel yapılmış tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi iyice sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından meçhul, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza zaman sınırları koyabilir, bu nedenle unutsanız bile paylaşımları yoklama altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu doğru kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu