Haberler

Ziraat Bankası’ndan flaş açıklamalar

Ziraat bankası, bazı yazılı ve görsel medyalara yansıyan banka ile alakalı çıkan haberlere ilişkin açıklamalar da bulundu.

Ziraat bankası Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda, “Bazı görsel ve yazılı medya organları tarafından ve bazı sosyal medya hesapları üzerinden bankamız ile alakalı tamamen karalamaya yönelik haberlerin yayınlanması sebebiyle, aşağıda ayrıntılara yer verilen konularda, kamuoyunun doğru bilgilendirilmek için bu açıklamanın yapılması zorunlu bir hal almıştır.” İfadelerini kullandı.

“Ziraat Bankası, şeffaf bir ticari kuruluştur”

Tarım üreticilerinin banka tarafından çıkarılan haciz kararından dolayı mağdur olduklarına dair haberlerle alakalı olarak, şu ifadelere yer verdi:

“Banka’nın hazır olarak 685 bin tarım kredisi çeken müşterisi ve bu müşterilerin de yaklaşık olarak 80 milyar TL kredi riski bulunmaktadır. Bankanın verdiği diğer kredilerin de dahil olduğu takip miktarı yüzde 2,3 iken söz konusu olan tarım kredilerinden takip hesaplarına intikal etmiş olanların miktarını da yaklaşık olarak yüzde 1,5 gibi düşük bir seviyede olmaktadır.

Ziraat Banka’sının kanuni hakları olmasına rağmen, tarımsal üretimlerin durgunluğa uğramaması adına bazı durumlarda benzeri ve haciz gibi yollara dahi başvuru yapılmaktan kaçınılmaktadır. Söz konusu olan takip miktarının az olmasının gerçek sebebi, üretim yapan çiftçilerimizin, köylümüzün bu konuda gösterdikleri hassasiyetin yanı sıra Ziraat Bankası’nın vadeleri uzatma, faizleri ertelemek ve benzeri yollar ile yapılandırmalara ağırlık vermesinden kaynaklanmaktadır. Banka, tarımsal faaliyetlerini devam ettirmek isteyen üretici kişilere sağladığı bu fırsatlar ile tarımsal kredi riskinin miktar olarak yaklaşık yüzde 9, müşteri sayısı olarak da yaklaşık yüzde 16’sını yapılandırmış durumundadır.”

Medya Üzerinden Haksız Eleştiri Vurgusu

Bu durumda da hem medya hem denetim tarafında gerçek olmayan, eksik bilgiler ile sonuçlar ve kanaatler oluşturulmaya çalışılmaktadır. Fakat yurdumuzun en önemli aktifleri arasında yer alan, reel sektöre kesintisiz olarak imkan veren, gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerin hepsini BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) bağımsız denetim kuruluşları tarafınca devamlı denetlenen ve kamuoyu ile denetim sonuçları paylaşılan şeffaf olarak bilinmekte olan Ziraat Bankası, amaçları dışına çıkmadan çalışmalarını devam edecektir.” İfadelerini kullandı.

Son zamanlarda Ziraat Bankası ile ilgili yapılan açıklamalar ve iddialar üzerine birçok açıklama yapılıyor. Konu ile ilgili hükümet tarafından da bazı açıklamalar yakın zaman içerisinde yapılacak bilgisi de ayrıca bulunuyor. Halkbankası üzerinden uzun bir süre tartışmalar olmuş ve halen konu kapanmamıştı. Ziraat Bankası ile ilgili de aynı şeylerin yaşanması bekleniyor.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu